
The Story
Enjoy this Industrial reversible 5-blade mesh LED ceiling fan with a beautiful matte black/gold/silver finish motor and five matching reversible color blades. The three-speed motor allows you to circulate cool air or heat year-round. Three lights within a metal mesh shade create a wonderful ambiance for any home office, living room, or bedroom space. Add stylish industrial style to your living space with this 52-inch ceiling fan from Parrot Uncle.
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*16.72" |
| Blade Size | 52" |
| Rod Length | 4.5 inches long |
| Weight | 7.6KG |
| Fan Blade Span (in.) | 52Inch |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Farmhouse |
| Finish Family | Black, Golden, Silver |
| Product Material | Iron, Hybrid Plywood |
| Mounting Type | Downrod Mount |
| Light / No Light | With Light |
| Max. Airflow (CFM) | 4319.54 |
| Location | Dry Location |
| Number Of Blades | 5 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Hybird Plywood |
| Blade Finish | Black/Walnut, Wenge/Beech, Cherry/Oak |
| Blade Pitch | 11 degrees |
| Bulbs Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Light Max Power | 12w |
| Socket Type | E12 |
| Motor Type | AC motor |
| Hight Speed Power | 63.87 |
| Motor Max Speed | 162 |
| Motor Power | 82w |
| Energy Efficiency | 76.77 |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rod (4.5") 1-year warranty |
| Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Enjoy this Industrial reversible 5-blade mesh LED ceiling fan with a beautiful matte black/gold/silver finish motor and five matching reversible color blades. The three-speed motor allows you to circulate cool air or heat year-round. Three lights within a metal mesh shade create a wonderful ambiance for any home office, living room, or bedroom space. Add stylish industrial style to your living space with this 52-inch ceiling fan from Parrot Uncle.
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*16.72" |
| Blade Size | 52" |
| Rod Length | 4.5 inches long |
| Weight | 7.6KG |
| Fan Blade Span (in.) | 52Inch |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Farmhouse |
| Finish Family | Black, Golden, Silver |
| Product Material | Iron, Hybrid Plywood |
| Mounting Type | Downrod Mount |
| Light / No Light | With Light |
| Max. Airflow (CFM) | 4319.54 |
| Location | Dry Location |
| Number Of Blades | 5 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Hybird Plywood |
| Blade Finish | Black/Walnut, Wenge/Beech, Cherry/Oak |
| Blade Pitch | 11 degrees |
| Bulbs Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Light Max Power | 12w |
| Socket Type | E12 |
| Motor Type | AC motor |
| Hight Speed Power | 63.87 |
| Motor Max Speed | 162 |
| Motor Power | 82w |
| Energy Efficiency | 76.77 |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rod (4.5") 1-year warranty |
| Installation Manual |























