
Original: $189.00
-65%$189.00
$66.15The Story
Mayna Smart Ceiling Fan equipped with modern technology. Mayna Smart Ceiling Fan connects with the ParrotUncle Smart app, Google Home, and Alexa. So you can control fan speed and light brightness by voice and app. The dimmable LED lights are more energy-saving, provides a soft, non-glaring LED light source, and are eye-friendly. The Wi-Fi component and remote receiver are built into this modern ceiling fan so you can have it up and running in no time.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 22" × 22" × 7.7" |
| Blade Size | 16.5" |
| Weight | 9.6 kg |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Mounting Type | Flush mounting |
| Body Color | Sand Gold |
| Blade Color | Brushed washed white |
| Number of Lights | 1 |
| Light Max Power | 18W |
| Motor Power | 50W |
| Motor Max Speed | 170 RPM |
| Lumens | 1500 LM |
| Airflow (CFM) | 2986 CFM |
| Nominal Voltage | 120V |
| High-Speed Power | 50W |
| Energy Efficiency | 59.72 |
| Product Care | Wipe clean with a dry cloth |
| Location | Dry locations only |
| Smart Lighting Functions | Dimmable Cloth |
| Smart Home Hub Compatibility | Amazon Echo Google Assistant Bluetooth Proprietary App Google Home |
| Control Systems | Remote Control Android Mobile App iOS Mobile App |
| Size | 52" |
| Finish | Iron, Wood, Glass |
| Blades | 3 × Reversible Wooden Blades |
| Light Fixture | 1 × LED Light Board (bulb included) |
| Color Temperature | 3000K / 4000K / 6000K |
| Motor | AC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Controller | GA020 |
| Fan Speed | 3 |
| UL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| 530173SQ-SMART Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Mayna Smart Ceiling Fan equipped with modern technology. Mayna Smart Ceiling Fan connects with the ParrotUncle Smart app, Google Home, and Alexa. So you can control fan speed and light brightness by voice and app. The dimmable LED lights are more energy-saving, provides a soft, non-glaring LED light source, and are eye-friendly. The Wi-Fi component and remote receiver are built into this modern ceiling fan so you can have it up and running in no time.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 22" × 22" × 7.7" |
| Blade Size | 16.5" |
| Weight | 9.6 kg |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Mounting Type | Flush mounting |
| Body Color | Sand Gold |
| Blade Color | Brushed washed white |
| Number of Lights | 1 |
| Light Max Power | 18W |
| Motor Power | 50W |
| Motor Max Speed | 170 RPM |
| Lumens | 1500 LM |
| Airflow (CFM) | 2986 CFM |
| Nominal Voltage | 120V |
| High-Speed Power | 50W |
| Energy Efficiency | 59.72 |
| Product Care | Wipe clean with a dry cloth |
| Location | Dry locations only |
| Smart Lighting Functions | Dimmable Cloth |
| Smart Home Hub Compatibility | Amazon Echo Google Assistant Bluetooth Proprietary App Google Home |
| Control Systems | Remote Control Android Mobile App iOS Mobile App |
| Size | 52" |
| Finish | Iron, Wood, Glass |
| Blades | 3 × Reversible Wooden Blades |
| Light Fixture | 1 × LED Light Board (bulb included) |
| Color Temperature | 3000K / 4000K / 6000K |
| Motor | AC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Controller | GA020 |
| Fan Speed | 3 |
| UL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| 530173SQ-SMART Installation Manual |























