
The Story
The Mirelle 52-inch Farmhouse Ceiling Fan is not merely a ceiling fan, but also a piece of art decoration. It not only provides optimized, high-velocity cooling, but also adds an artistic touch to any room with its antique woodgrain blade finish and mesh cage. Moreover, this fan complements farmhouse-style interiors remarkably well. Furthermore, it comes with a handheld remote that allows you to easily control the fan speed and light, enhancing convenience and ease of use. Therefore, this fan is a perfect blend of functionality, style, and convenience.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*19.3" |
| Blade Size | 52" |
| Blade Pitch | 11° |
| Rod Length | 6 inches long and 10 inches long |
| Weight | 8.2KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 52 Inch |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Farmhouse, Industrial |
| Finish | Family Black |
| Product Material | Iron, Plywood |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With Light |
| Max. Airflow (CFM) | 3176 |
| Energy Efficiency | 52.93 |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 4 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Color | Wood |
| Blade Pitch | 11 degrees |
| Socket Type | E12 |
| Bulbs Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Light Max Power | 180W |
| Motor Type | AC motor |
| Number of Speeds | 3 |
| Motor Power | 60W |
| Motor Max Speed | 180 RPM |
| High-Speed Power | 60W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (6"&10") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| F6288110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Mirelle 52-inch Farmhouse Ceiling Fan is not merely a ceiling fan, but also a piece of art decoration. It not only provides optimized, high-velocity cooling, but also adds an artistic touch to any room with its antique woodgrain blade finish and mesh cage. Moreover, this fan complements farmhouse-style interiors remarkably well. Furthermore, it comes with a handheld remote that allows you to easily control the fan speed and light, enhancing convenience and ease of use. Therefore, this fan is a perfect blend of functionality, style, and convenience.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*19.3" |
| Blade Size | 52" |
| Blade Pitch | 11° |
| Rod Length | 6 inches long and 10 inches long |
| Weight | 8.2KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 52 Inch |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Farmhouse, Industrial |
| Finish | Family Black |
| Product Material | Iron, Plywood |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With Light |
| Max. Airflow (CFM) | 3176 |
| Energy Efficiency | 52.93 |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 4 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Color | Wood |
| Blade Pitch | 11 degrees |
| Socket Type | E12 |
| Bulbs Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Light Max Power | 180W |
| Motor Type | AC motor |
| Number of Speeds | 3 |
| Motor Power | 60W |
| Motor Max Speed | 180 RPM |
| High-Speed Power | 60W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (6"&10") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| F6288110V Installation Manual |























