
The Story
Bring appeal to vintage-inspired home decor with this 52-inch industrial-meets-bohemian ceiling fan. The metal frame, complemented by the white wooden bead-attached shade, uses three 25-watt E12 bulbs inside (bulbs not included) to cast a warm, welcoming glow in your space. Reversible fan blades provide options for different seasons. A remote control is included for you to control the wind speed in 3 levels.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 52" × 52" × 18.2" |
| Blade Size | L560 × W130 × 100 mm |
| Rod Length | 4 inches and 10 inches |
| Weight | 10 kg |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Material | Iron + Aluminum + Copper |
| Fixture Finish | Black |
| Mounting Type | Down-rod |
| Down Rods Included | 4-inch and 10-inch |
| Blades | 5 reversible splint wood-color blades |
| Light Requirement |
3 × 25W, E12 base bulbs (not included)
|
| Bulb Type | B |
| Light Max Power | 3 × 25W |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 21W |
| Motor Max Speed | 85 RPM |
| Control Type | GA012 |
| Fan Speeds | 3 |
| High-Speed Power | 21W |
| Airflow (CFM) | 2165 CFM |
| Size | 52" |
| Finish | iron, aluminum, copper |
| Rod | L4" & L10" |
| Blades | 5 × reversible splint wood-color blades |
| Light Fixture |
3 × 25W, E12 base light bulb (not included)
|
| Motor | AC motor |
| Control Type | GA012 |
| Fan Speed | 3 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rod (4"&10") 1-year warranty |
| F6354110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Bring appeal to vintage-inspired home decor with this 52-inch industrial-meets-bohemian ceiling fan. The metal frame, complemented by the white wooden bead-attached shade, uses three 25-watt E12 bulbs inside (bulbs not included) to cast a warm, welcoming glow in your space. Reversible fan blades provide options for different seasons. A remote control is included for you to control the wind speed in 3 levels.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 52" × 52" × 18.2" |
| Blade Size | L560 × W130 × 100 mm |
| Rod Length | 4 inches and 10 inches |
| Weight | 10 kg |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Material | Iron + Aluminum + Copper |
| Fixture Finish | Black |
| Mounting Type | Down-rod |
| Down Rods Included | 4-inch and 10-inch |
| Blades | 5 reversible splint wood-color blades |
| Light Requirement |
3 × 25W, E12 base bulbs (not included)
|
| Bulb Type | B |
| Light Max Power | 3 × 25W |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 21W |
| Motor Max Speed | 85 RPM |
| Control Type | GA012 |
| Fan Speeds | 3 |
| High-Speed Power | 21W |
| Airflow (CFM) | 2165 CFM |
| Size | 52" |
| Finish | iron, aluminum, copper |
| Rod | L4" & L10" |
| Blades | 5 × reversible splint wood-color blades |
| Light Fixture |
3 × 25W, E12 base light bulb (not included)
|
| Motor | AC motor |
| Control Type | GA012 |
| Fan Speed | 3 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rod (4"&10") 1-year warranty |
| F6354110V Installation Manual |























