
The Story
This Yancy is 52 in. Indoor Bronze Rivet Globe Cage Ceiling Fan featuring 5 bases, this piece is an excellent option for larger rooms thanks to the 52 in. blade span. Metal globe shade with rivet details adds an industrial-inspired accent perfect for a farmhouse or industry-style house. The fan includes a remote control so you can control the breeze without getting up.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*14.2" |
| Blade Size | 20.5"*5.5"*3.3" |
| Weight | 6.8KG |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Materials | Iron, Plywood, Crystal |
| Finish | Chrome fixture finish |
| Mounting Type | Flush mounting |
| Blades | 5 reversible plywood silver blades |
| Light Bulbs Required | 2 × 25W, E12 base (not included) |
| Max Light Power | 25W |
| Recommended Bulb Shape | TYPE B |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 61W |
| Motor Max Speed | 150 RPM |
| Fan Speeds | 3 |
| Control Type | GA043 |
| High-Speed Power | 61W |
| Airflow (CFM) | 3760 |
| Energy Efficiency | 61.64 |
| Size | 52” |
| Finish | Iron, Plywood, Crystal |
| Rod | D1"-L4" & L10" |
| Blades | 5 Plywood Blades |
| Light Fixture |
2 × 25W E12 base light bulbs (not included)
|
| Motor | AC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Control Type | GA043 |
| Fan Speeds | 3 |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| F6328Q110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This Yancy is 52 in. Indoor Bronze Rivet Globe Cage Ceiling Fan featuring 5 bases, this piece is an excellent option for larger rooms thanks to the 52 in. blade span. Metal globe shade with rivet details adds an industrial-inspired accent perfect for a farmhouse or industry-style house. The fan includes a remote control so you can control the breeze without getting up.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*14.2" |
| Blade Size | 20.5"*5.5"*3.3" |
| Weight | 6.8KG |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Materials | Iron, Plywood, Crystal |
| Finish | Chrome fixture finish |
| Mounting Type | Flush mounting |
| Blades | 5 reversible plywood silver blades |
| Light Bulbs Required | 2 × 25W, E12 base (not included) |
| Max Light Power | 25W |
| Recommended Bulb Shape | TYPE B |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 61W |
| Motor Max Speed | 150 RPM |
| Fan Speeds | 3 |
| Control Type | GA043 |
| High-Speed Power | 61W |
| Airflow (CFM) | 3760 |
| Energy Efficiency | 61.64 |
| Size | 52” |
| Finish | Iron, Plywood, Crystal |
| Rod | D1"-L4" & L10" |
| Blades | 5 Plywood Blades |
| Light Fixture |
2 × 25W E12 base light bulbs (not included)
|
| Motor | AC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Control Type | GA043 |
| Fan Speeds | 3 |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| F6328Q110V Installation Manual |























