
The Story
Add industrial style to your home with this ceiling fan, which offers up a metal cage to protect light sources and is finished in matte black, highlighting its exposed 3 bulbs for factory-chic flair. The matching 5 brown wooden blades move an impressive amount of air, bring the temperature down, and move stale air out of your room. Both functions of modern lamps and fans, make it very ideal to use in the living room, bedroom, and anywhere else.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 52" × 52" × 16.6" |
| Blade Size | 20.6" × 5.6" × 3.4" |
| Rod Length | 4 inches & 10 inches |
| Weight | 8.6 KG |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Material | Iron, Plywood |
| Fixture Finish | Matte Black |
| Mounting Type | Down-rod |
| Down Rods Included | 4 in & 10 in |
| Blades | 5 Reversible Plywood Blades |
| Light Requirement |
3 × E26 Max 25W Light Bulbs (not included)
|
| Color Temperature | Depends on bulb purchased |
| Light Max Power | 25W |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 55W |
| Motor Max Speed | 150 RPM |
| Fan Speed | 3 |
| High-Speed Power | 55W |
| Airflow (CFM) | 3760 |
| Energy Efficiency | 68.36 |
| Size | 52” |
| Finish | Iron, Plywood |
| Rod | L4" & L10" |
| Blades | 5 × Reversible Plywood Blades |
| Light Fixture |
3 × E26 Max 25W light bulbs (not included)
|
| Motor | AC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| Location | Dry location |
| Product Details: | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| F6315Q110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Add industrial style to your home with this ceiling fan, which offers up a metal cage to protect light sources and is finished in matte black, highlighting its exposed 3 bulbs for factory-chic flair. The matching 5 brown wooden blades move an impressive amount of air, bring the temperature down, and move stale air out of your room. Both functions of modern lamps and fans, make it very ideal to use in the living room, bedroom, and anywhere else.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 52" × 52" × 16.6" |
| Blade Size | 20.6" × 5.6" × 3.4" |
| Rod Length | 4 inches & 10 inches |
| Weight | 8.6 KG |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Material | Iron, Plywood |
| Fixture Finish | Matte Black |
| Mounting Type | Down-rod |
| Down Rods Included | 4 in & 10 in |
| Blades | 5 Reversible Plywood Blades |
| Light Requirement |
3 × E26 Max 25W Light Bulbs (not included)
|
| Color Temperature | Depends on bulb purchased |
| Light Max Power | 25W |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 55W |
| Motor Max Speed | 150 RPM |
| Fan Speed | 3 |
| High-Speed Power | 55W |
| Airflow (CFM) | 3760 |
| Energy Efficiency | 68.36 |
| Size | 52” |
| Finish | Iron, Plywood |
| Rod | L4" & L10" |
| Blades | 5 × Reversible Plywood Blades |
| Light Fixture |
3 × E26 Max 25W light bulbs (not included)
|
| Motor | AC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| Location | Dry location |
| Product Details: | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| F6315Q110V Installation Manual |























