
The Story
Charming transitional details add industrial style to this matte black LED ceiling fan by Parrot Uncle. Create air circulation in style with the impeccable industrial inspiration of this LED ceiling fan, the fan features five flat two-color finish blades for choice that add to a dramatic presentation perfectly. The fan is adaptable to both flat and sloped ceilings and includes a remote control for easy operation.
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*14.2" |
| Blade Size | 52" |
| Rod Length | 4.5 inches long |
| Weight | 7.6KG |
| Style | Industrial style |
| Material | Made of iron, Hybrid Plywood |
| Finish | Black fixture finish |
| Mount | Down-rod mounting |
| Included | 4.5-in down rod included |
| Blases | 5 reversible plywood Black/Cherry、Pine/Cherry、Oak/Driftwood blades |
| Requires | 2x13W, E26 base light bulb(not included) |
| Light Max Power | 13W |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 83W |
| Motor Max Speed | 163RPM |
| Fan Speed | 3 |
| High-Speed Power | 64.31W |
| CFM | 4377.67 |
| Energy Efficiency | 76.88 |
| Size | 52" |
| Finish | Iron, Hybrid Plywood |
| Rod | D1"- L4.5" |
| Blades | 5*reversible plywood Walnut Cherry blades |
| Light Fixture | 2x13W, E26 base light bulb(not included) |
| Motor | AC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rod (4.5") 1-year warranty |
| Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Charming transitional details add industrial style to this matte black LED ceiling fan by Parrot Uncle. Create air circulation in style with the impeccable industrial inspiration of this LED ceiling fan, the fan features five flat two-color finish blades for choice that add to a dramatic presentation perfectly. The fan is adaptable to both flat and sloped ceilings and includes a remote control for easy operation.
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*14.2" |
| Blade Size | 52" |
| Rod Length | 4.5 inches long |
| Weight | 7.6KG |
| Style | Industrial style |
| Material | Made of iron, Hybrid Plywood |
| Finish | Black fixture finish |
| Mount | Down-rod mounting |
| Included | 4.5-in down rod included |
| Blases | 5 reversible plywood Black/Cherry、Pine/Cherry、Oak/Driftwood blades |
| Requires | 2x13W, E26 base light bulb(not included) |
| Light Max Power | 13W |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 83W |
| Motor Max Speed | 163RPM |
| Fan Speed | 3 |
| High-Speed Power | 64.31W |
| CFM | 4377.67 |
| Energy Efficiency | 76.88 |
| Size | 52" |
| Finish | Iron, Hybrid Plywood |
| Rod | D1"- L4.5" |
| Blades | 5*reversible plywood Walnut Cherry blades |
| Light Fixture | 2x13W, E26 base light bulb(not included) |
| Motor | AC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rod (4.5") 1-year warranty |
| Installation Manual |























