
Original: $169.00
-65%$169.00
$59.15The Story
Five plywood blades allow for maximum air movement and are reversible to suit your needs and styles. The color of the fan blades is very retro. The lampshade is made of wooden beads. This fan offers three-speed settings to keep the room comfortable in any situation. The ceiling fan and light functions can be easily controlled with the included remote control.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52" x 52" x 20" |
| Blade Size | 21.5" |
| Lead Wire | 16 inches |
| Canopy | 5.9" |
| Rod Length | 4 inches / 10 inches |
| Weight | 7 KG |
| Technical Information | |
| Style | Farmhouse |
| Materials | Iron, plywood |
| Finish | Wood grain and vintage fixture |
| Mounting | Down-rod |
| Down Rods Included | 4-inch and 10-inch |
| Blades |
5 reversible plywood (Retro white / Light wood grain)
|
| Light Bulbs Required | 2 × E26 MAX 25W (not included) |
| Color Temperature | Depends on bulb |
| Light Max Power | 25W |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 16W (low) / 31W (medium) / 55W (high) |
| Motor Max Speed |
85 RPM (low) / 130 RPM (medium) / 170 RPM (high)
|
| Fan Speeds | 3 |
| High-Speed Power | 55W |
| Airflow (CFM) | 3334 |
| Energy Efficiency | 9 |
| Size | 52" |
| Finish | Iron, Plywood |
| Lead Wire | 16" |
| Rod | D1"-L4"&L10" |
| Blades | 5 Blades |
| Light Fixture | 2 E26 MAX25W light bulbs (not included) |
| Motor | AC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Controller | GA030 |
| Fan Speed | 3 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| F6350110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Five plywood blades allow for maximum air movement and are reversible to suit your needs and styles. The color of the fan blades is very retro. The lampshade is made of wooden beads. This fan offers three-speed settings to keep the room comfortable in any situation. The ceiling fan and light functions can be easily controlled with the included remote control.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52" x 52" x 20" |
| Blade Size | 21.5" |
| Lead Wire | 16 inches |
| Canopy | 5.9" |
| Rod Length | 4 inches / 10 inches |
| Weight | 7 KG |
| Technical Information | |
| Style | Farmhouse |
| Materials | Iron, plywood |
| Finish | Wood grain and vintage fixture |
| Mounting | Down-rod |
| Down Rods Included | 4-inch and 10-inch |
| Blades |
5 reversible plywood (Retro white / Light wood grain)
|
| Light Bulbs Required | 2 × E26 MAX 25W (not included) |
| Color Temperature | Depends on bulb |
| Light Max Power | 25W |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 16W (low) / 31W (medium) / 55W (high) |
| Motor Max Speed |
85 RPM (low) / 130 RPM (medium) / 170 RPM (high)
|
| Fan Speeds | 3 |
| High-Speed Power | 55W |
| Airflow (CFM) | 3334 |
| Energy Efficiency | 9 |
| Size | 52" |
| Finish | Iron, Plywood |
| Lead Wire | 16" |
| Rod | D1"-L4"&L10" |
| Blades | 5 Blades |
| Light Fixture | 2 E26 MAX25W light bulbs (not included) |
| Motor | AC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Controller | GA030 |
| Fan Speed | 3 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| F6350110V Installation Manual |























