
The Story
Punjab’s 52-inch Industrial Style Smart Ceiling Fan is the perfect way to add a ceiling fan to your smart home ecosystem. The fan offers multiple control options: remote control (included), control via a smart device (phone or tablet), or voice control using Alexa or Google Assistant. The integrated 24W LED provides ample illumination and you can choose from 3 different light temperature settings of 3000K/4000K/6000K. Beautiful gold finish, black ABS fan blades and lampshade complement each other. Designed for indoor use in large rooms, this smart fan features a quiet yet powerful reversible motor to ensure year-round comfort.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 52" × 52" × 12.2" |
| Blade Size | L590 × W1850 × T5 mm |
| Rod Length | 4 inches and 10 inches |
| Weight | 7.8 kg |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Material | Iron + Aluminum + Copper + ABS |
| Fixture Finish | Golden |
| Mounting Type | Down-rod |
| Down Rod Included | 4-inch and 10-inch |
| Blades | 5 PC reversible ABS black blades |
| Light Fixture | 1 LED light panel (bulb included) |
| Number of Lights | 1 |
| Color Temperature | 3000K / 4000K / 6000K |
| Light Max Power | 24W |
| Motor Type | DC |
| Motor Power | 30W |
| Motor Max Speed | 150 RPM |
| High-Speed Power | 30W |
| Airflow (CFM) | 6000 CFM |
| Fan Speeds | 3 |
| Control Type | Remote control |
| Smart Home Hub Compatibility | Amazon Echo Google Assistant Bluetooth Proprietary App Google Home |
| Control Systems | Remote Control Android Mobile App iOS Mobile App |
| Product Care | Wipe clean with a dry cloth |
| Size | 52" |
| Finish | Iron + Aluminum + Copper + ABS |
| Rod | L4" & L10" |
| Blades | 5 PC reversible blades |
| Light Fixture | 1 LED light panel (bulb included) |
| Fan Control | Remote Control; Mobile App |
| Color Temperature | 3000K / 4000K / 6000K |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1 x light kit 1-year warranty |
| F6357-SMART Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Punjab’s 52-inch Industrial Style Smart Ceiling Fan is the perfect way to add a ceiling fan to your smart home ecosystem. The fan offers multiple control options: remote control (included), control via a smart device (phone or tablet), or voice control using Alexa or Google Assistant. The integrated 24W LED provides ample illumination and you can choose from 3 different light temperature settings of 3000K/4000K/6000K. Beautiful gold finish, black ABS fan blades and lampshade complement each other. Designed for indoor use in large rooms, this smart fan features a quiet yet powerful reversible motor to ensure year-round comfort.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 52" × 52" × 12.2" |
| Blade Size | L590 × W1850 × T5 mm |
| Rod Length | 4 inches and 10 inches |
| Weight | 7.8 kg |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Material | Iron + Aluminum + Copper + ABS |
| Fixture Finish | Golden |
| Mounting Type | Down-rod |
| Down Rod Included | 4-inch and 10-inch |
| Blades | 5 PC reversible ABS black blades |
| Light Fixture | 1 LED light panel (bulb included) |
| Number of Lights | 1 |
| Color Temperature | 3000K / 4000K / 6000K |
| Light Max Power | 24W |
| Motor Type | DC |
| Motor Power | 30W |
| Motor Max Speed | 150 RPM |
| High-Speed Power | 30W |
| Airflow (CFM) | 6000 CFM |
| Fan Speeds | 3 |
| Control Type | Remote control |
| Smart Home Hub Compatibility | Amazon Echo Google Assistant Bluetooth Proprietary App Google Home |
| Control Systems | Remote Control Android Mobile App iOS Mobile App |
| Product Care | Wipe clean with a dry cloth |
| Size | 52" |
| Finish | Iron + Aluminum + Copper + ABS |
| Rod | L4" & L10" |
| Blades | 5 PC reversible blades |
| Light Fixture | 1 LED light panel (bulb included) |
| Fan Control | Remote Control; Mobile App |
| Color Temperature | 3000K / 4000K / 6000K |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1 x light kit 1-year warranty |
| F6357-SMART Installation Manual |























