
The Story
Add a touch of style to your indoor living space with our 52-inch indoor ceiling fan. Besides boasting modern style, it also incorporates the latest technology, making this ceiling fan both functional and beautiful. An integrated LED module is available for your lighting needs. The fan not only features six speeds, but also includes a remote control, allowing you to easily dictate its pace. Despite its high functionality, the fan does not compromise on aesthetics. It sports a brushed nickel finish and is adorned with five oak/silver blades, therefore it can seamlessly blend in with any home decor style.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*13.5" |
| Blade Size | 52" |
| Blade Pitch | 12° |
| Rod Length | 4.5 inches long |
| Weight | 6.94KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 52 Inch |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish Family | Brush Nickel |
| Product Material | Iron, Plywood, Acrylic |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With LED Light |
| Max. Airflow (CFM) | 4385.04 |
| Energy Efficiency | 85 |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 5 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Color | Oak / Silver |
| Blade Pitch | 12 degrees |
| Light Bulb Type Included | LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Max Power | 60W |
| Correlated Color Temperature (K) | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Lumens | 1382 |
| Motor Type | AC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 18W |
| Motor Max Speed | 153 RPM |
| High-Speed Power | 58.44 |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rod (4.5") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| BBLAB017A0 Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Add a touch of style to your indoor living space with our 52-inch indoor ceiling fan. Besides boasting modern style, it also incorporates the latest technology, making this ceiling fan both functional and beautiful. An integrated LED module is available for your lighting needs. The fan not only features six speeds, but also includes a remote control, allowing you to easily dictate its pace. Despite its high functionality, the fan does not compromise on aesthetics. It sports a brushed nickel finish and is adorned with five oak/silver blades, therefore it can seamlessly blend in with any home decor style.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*13.5" |
| Blade Size | 52" |
| Blade Pitch | 12° |
| Rod Length | 4.5 inches long |
| Weight | 6.94KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 52 Inch |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish Family | Brush Nickel |
| Product Material | Iron, Plywood, Acrylic |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With LED Light |
| Max. Airflow (CFM) | 4385.04 |
| Energy Efficiency | 85 |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 5 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Color | Oak / Silver |
| Blade Pitch | 12 degrees |
| Light Bulb Type Included | LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Max Power | 60W |
| Correlated Color Temperature (K) | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Lumens | 1382 |
| Motor Type | AC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 18W |
| Motor Max Speed | 153 RPM |
| High-Speed Power | 58.44 |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rod (4.5") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| BBLAB017A0 Installation Manual |























