
Original: $139.50
-65%$139.50
$48.82The Story
Add industrial style to your home with this ceiling fan, which offers up an openwork metal cage to protect the exposed light sources and is finished in matte black. Featuring 5 reversible blades in 52 in. span and 2-piece E26 base light bulbs allows keeping your space bright as well as cool. Both functions of modern lights and fans make it very ideal to use in the living room, bedroom, and anywhere else.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 52" × 52" × 20.32" |
| Blade Size | 52 inches |
| Rod Length | 4 inches & 10 inches |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Material | Iron and Plywood |
| Fixture Finish | Matt Black |
| Mounting Type | Down-rod |
| Down Rods Included | 6 in & 10 in |
| Blades |
5 Reversible Matt Black Plywood Blades
|
| Light Requirement | 2 × E26 Light Bulbs (not included) |
| Light Max Power | 120W |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 50W |
| Motor Max Speed | 160 RPM |
| Fan Speed | 3 |
| Size | 52" |
| Finish | Iron, Plywood |
| Blades | 5 × Reversible Plywood Blades |
| Rod | L6" & L10" |
| Light Fixture | 2 × E26 Light Bulbs (not included) |
| Motor | AC motor |
| Fan Control | Pull Chain |
| Fan Speed | 3 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| F6313110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Add industrial style to your home with this ceiling fan, which offers up an openwork metal cage to protect the exposed light sources and is finished in matte black. Featuring 5 reversible blades in 52 in. span and 2-piece E26 base light bulbs allows keeping your space bright as well as cool. Both functions of modern lights and fans make it very ideal to use in the living room, bedroom, and anywhere else.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 52" × 52" × 20.32" |
| Blade Size | 52 inches |
| Rod Length | 4 inches & 10 inches |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Material | Iron and Plywood |
| Fixture Finish | Matt Black |
| Mounting Type | Down-rod |
| Down Rods Included | 6 in & 10 in |
| Blades |
5 Reversible Matt Black Plywood Blades
|
| Light Requirement | 2 × E26 Light Bulbs (not included) |
| Light Max Power | 120W |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 50W |
| Motor Max Speed | 160 RPM |
| Fan Speed | 3 |
| Size | 52" |
| Finish | Iron, Plywood |
| Blades | 5 × Reversible Plywood Blades |
| Rod | L6" & L10" |
| Light Fixture | 2 × E26 Light Bulbs (not included) |
| Motor | AC motor |
| Fan Control | Pull Chain |
| Fan Speed | 3 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| F6313110V Installation Manual |























