
The Story
This chic, 52-inch LED ceiling fan, designed in an industrial style, flawlessly fuses functionality and style to augment your home's visual appeal. Its white/matte black finish not only accentuates its minimalist aesthetic, but also pairs perfectly with the energy-efficient LED light. Moreover, the inclusion of a handheld remote ensures that you have absolute control, allowing you to effortlessly adjust the reversible motor to six different speeds, and also manage the intensity of the fan light. However, it is specifically designed for dry indoor spaces. Therefore, this ceiling fan will undeniably impart a touch of sophistication to any room it graces.
| Weight & Dimensions | |
| Overall W × D × H | 52" × 52" × 15.5" |
| Blade Size | L610 × W210 mm |
| Rod Length | 4 inches long and 10 inches long |
| Weight | 6.3 kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 52 Inch |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish Family | White, Black |
| Product Material | Iron, ABS |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With LED Light |
| Max. Airflow (CFM) | 948 |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 3 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | White, Black |
| Light Bulb Type | Included LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Max Power | 24W |
| Correlated Color Temperature (K) | 3000 / 4000 / 6000K |
| Lumens | 1850 |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 40W |
| Motor Max Speed | 180 RPM |
| High-Speed Power | 20W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| VZA01A112 Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This chic, 52-inch LED ceiling fan, designed in an industrial style, flawlessly fuses functionality and style to augment your home's visual appeal. Its white/matte black finish not only accentuates its minimalist aesthetic, but also pairs perfectly with the energy-efficient LED light. Moreover, the inclusion of a handheld remote ensures that you have absolute control, allowing you to effortlessly adjust the reversible motor to six different speeds, and also manage the intensity of the fan light. However, it is specifically designed for dry indoor spaces. Therefore, this ceiling fan will undeniably impart a touch of sophistication to any room it graces.
| Weight & Dimensions | |
| Overall W × D × H | 52" × 52" × 15.5" |
| Blade Size | L610 × W210 mm |
| Rod Length | 4 inches long and 10 inches long |
| Weight | 6.3 kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 52 Inch |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish Family | White, Black |
| Product Material | Iron, ABS |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With LED Light |
| Max. Airflow (CFM) | 948 |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 3 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | White, Black |
| Light Bulb Type | Included LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Max Power | 24W |
| Correlated Color Temperature (K) | 3000 / 4000 / 6000K |
| Lumens | 1850 |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 40W |
| Motor Max Speed | 180 RPM |
| High-Speed Power | 20W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| VZA01A112 Installation Manual |























