
Original: $109.00
-65%$109.00
$38.15The Story
Enhance your home's aesthetic with this sleek 52" LED ceiling fan. Its modern design features a stylish black/brushed nickel/white finish that beautifully complements the minimalist LED lights. The energy-efficient LED module not only offers ambient lighting but also promotes sustainability. With a reversible motor that adjusts to six speeds, you can customize your comfort level with ease. The added convenience of a remote control allows you to effortlessly adjust both the fan speed and light intensity. Furthermore, this ceiling fan also showcases a timer function, adding to its functionality and appeal.
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*15.5" |
| Blade Size | L604*W130*90*T5.5mm |
| Blade Pitch | 12.5° |
| Rod Length | 6 inches long |
| Weight | 5.3KG |
| Style | Industrial style |
| Mounting | Down-rod |
| Finish | Black/ Brush Nickel/ White fixture finish |
| Blade Color | One Side Black, One Side Brown/ One Side Oak, One Side Light Gray Woodgrain/ White |
| Light Max Power | 18W |
| Lumens | 1850LM |
| Motor Power | 35W |
| Motor Max Speed | 215RPM |
| Control Type | M22 |
| CFM | 3784CFM |
| High-Speed Power | 35W |
| Voltage/frequency | 120V/60HZ |
| Certification | 5017816 |
| Is dimmer | The color temperature can be adjusted |
| Size | 52" |
| Finish | Steel, Aluminum |
| Rod | L6" |
| Blades | 5*Reversible MDF blades |
| Light Fixture | 1*LED Light Board(bulb included) |
| Color Temperature | 3000/4000/6000K |
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rods (6") 1-year warranty |
| Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Enhance your home's aesthetic with this sleek 52" LED ceiling fan. Its modern design features a stylish black/brushed nickel/white finish that beautifully complements the minimalist LED lights. The energy-efficient LED module not only offers ambient lighting but also promotes sustainability. With a reversible motor that adjusts to six speeds, you can customize your comfort level with ease. The added convenience of a remote control allows you to effortlessly adjust both the fan speed and light intensity. Furthermore, this ceiling fan also showcases a timer function, adding to its functionality and appeal.
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*15.5" |
| Blade Size | L604*W130*90*T5.5mm |
| Blade Pitch | 12.5° |
| Rod Length | 6 inches long |
| Weight | 5.3KG |
| Style | Industrial style |
| Mounting | Down-rod |
| Finish | Black/ Brush Nickel/ White fixture finish |
| Blade Color | One Side Black, One Side Brown/ One Side Oak, One Side Light Gray Woodgrain/ White |
| Light Max Power | 18W |
| Lumens | 1850LM |
| Motor Power | 35W |
| Motor Max Speed | 215RPM |
| Control Type | M22 |
| CFM | 3784CFM |
| High-Speed Power | 35W |
| Voltage/frequency | 120V/60HZ |
| Certification | 5017816 |
| Is dimmer | The color temperature can be adjusted |
| Size | 52" |
| Finish | Steel, Aluminum |
| Rod | L6" |
| Blades | 5*Reversible MDF blades |
| Light Fixture | 1*LED Light Board(bulb included) |
| Color Temperature | 3000/4000/6000K |
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rods (6") 1-year warranty |
| Installation Manual |























