
The Story
Add a touch of elegance to your indoor living space with this 52" Ceiling Fan. This stylish ceiling fan offers a two-way experience. It is equipped with black dual-sided blades that can be mounted on both sides (black and wood grain), thereby allowing you to choose the blade color that best suits your room's aesthetic.
This ceiling fan, moreover, features a powerful 6-speed motor designed to operate quietly while producing an abundance of airflow. The motor not only enhances the efficiency of the fan but also allows you to adjust the speed according to your preference.
In addition to its functionality, the fan comes with 5 quick-install MDF blades that blend seamlessly with your decor. Therefore, the Altura 52" Ceiling Fan doesn't just cool your space, but also enhances its overall appeal.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 52" × 52" × 11.8" |
| Blade Size | L603 × W125 × 88 × T5.5 mm |
| Blade Pitch | 11° |
| Weight | 5.9 kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 52 Inch |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish Family | Black |
| Product Material | Iron |
| Mounting Type | Flush mount |
| Light / No Light | With LED Light |
| Max. Airflow (CFM) | 3784 |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 5 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | MDF |
| Blade Color | Black |
| Blade Pitch | 11 degrees |
| Light Bulb Type Included | LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Max Power | 18W |
| Correlated Color Temperature (K) | 3000 / 4000 / 6000K |
| Lumens | 1850 |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 42W |
| Motor Max Speed | 215 RPM |
| High-Speed Power | 42W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| VZA01B106A Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Add a touch of elegance to your indoor living space with this 52" Ceiling Fan. This stylish ceiling fan offers a two-way experience. It is equipped with black dual-sided blades that can be mounted on both sides (black and wood grain), thereby allowing you to choose the blade color that best suits your room's aesthetic.
This ceiling fan, moreover, features a powerful 6-speed motor designed to operate quietly while producing an abundance of airflow. The motor not only enhances the efficiency of the fan but also allows you to adjust the speed according to your preference.
In addition to its functionality, the fan comes with 5 quick-install MDF blades that blend seamlessly with your decor. Therefore, the Altura 52" Ceiling Fan doesn't just cool your space, but also enhances its overall appeal.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 52" × 52" × 11.8" |
| Blade Size | L603 × W125 × 88 × T5.5 mm |
| Blade Pitch | 11° |
| Weight | 5.9 kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 52 Inch |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish Family | Black |
| Product Material | Iron |
| Mounting Type | Flush mount |
| Light / No Light | With LED Light |
| Max. Airflow (CFM) | 3784 |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 5 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | MDF |
| Blade Color | Black |
| Blade Pitch | 11 degrees |
| Light Bulb Type Included | LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Max Power | 18W |
| Correlated Color Temperature (K) | 3000 / 4000 / 6000K |
| Lumens | 1850 |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 42W |
| Motor Max Speed | 215 RPM |
| High-Speed Power | 42W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| VZA01B106A Installation Manual |























