
Original: $128.00
-65%$128.00
$44.80The Story
The Vendome 52-Inch Chrome Ceiling Fan is crafted from iron, complemented by a minimalist industrial style and 5 double-sided blades to match many of today's interior style trends. The Vendome comes with an LED light kit, and the included handheld remote control allows for easy operation of the fan's six speeds and light colors.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 52" × 52" × 16"/22" |
| Blade Size | 20.7" × 5.1" × 3.2" |
| Wire Length | 24" |
| Bell Size | 5.9" × 2.5" |
| Blade Pitch | 11.5° |
| Rod Length | 4 inches and 10 inches |
| Weight | 6.8 kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span | 52 in |
| Fan Control | Remote control |
| Controller | GA042-F6366 |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish Family | Chrome |
| Product Material | Iron, Plywood |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With LED Light |
| Max Airflow (CFM) | 3174 |
| Energy Efficiency | 105.8 |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 5 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Color | Silver / Dark Brown |
| Blade Pitch | 11.5° |
| Light Bulb Type Included | LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Dimmable Bulbs | Yes |
| Light Max Power | 24W |
| Color Temperature | 3000K / 4000K / 5000K |
| Lumens | 1900 |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 30W |
| Motor Max Speed | 155 RPM |
| High-Speed Power | 30W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | UL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| F6366CH Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Vendome 52-Inch Chrome Ceiling Fan is crafted from iron, complemented by a minimalist industrial style and 5 double-sided blades to match many of today's interior style trends. The Vendome comes with an LED light kit, and the included handheld remote control allows for easy operation of the fan's six speeds and light colors.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 52" × 52" × 16"/22" |
| Blade Size | 20.7" × 5.1" × 3.2" |
| Wire Length | 24" |
| Bell Size | 5.9" × 2.5" |
| Blade Pitch | 11.5° |
| Rod Length | 4 inches and 10 inches |
| Weight | 6.8 kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span | 52 in |
| Fan Control | Remote control |
| Controller | GA042-F6366 |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish Family | Chrome |
| Product Material | Iron, Plywood |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With LED Light |
| Max Airflow (CFM) | 3174 |
| Energy Efficiency | 105.8 |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 5 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Color | Silver / Dark Brown |
| Blade Pitch | 11.5° |
| Light Bulb Type Included | LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Dimmable Bulbs | Yes |
| Light Max Power | 24W |
| Color Temperature | 3000K / 4000K / 5000K |
| Lumens | 1900 |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 30W |
| Motor Max Speed | 155 RPM |
| High-Speed Power | 30W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | UL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| F6366CH Installation Manual |























