
Original: $299.00
-65%$299.00
$104.65The Story
This 52-inch ceiling fan has a handsome look and a stylish design. It features a black motor with shaded dark brown finish blades, and an elegant decorative crystal is also included for a glamorous look. With both functions of modern lamps and fans, it's more convenient for you to use in the living room, bedroom, and anywhere else.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*20.6" |
| Blade Size | 52" |
| Rod Length | 6 inches long |
| Weight | 6.9KG |
| Technical Information | |
| Style | Farmhouse |
| Material | Iron, ABS, Crystal |
| Fixture Finish | Matte Black |
| Mounting Type | Down-rod mounting |
| Down Rod Included | 6-in |
| Blades | 3 Reversible ABS Blades |
| Light Requirement |
3 × 4W E12 base light bulbs (not included)
|
| Light Max Power | 12W |
| Motor Type | DC |
| Motor Power | 45W |
| Motor Max Speed | 150 RPM |
| Fan Speed | 5 |
| High-Speed Power | 45W |
| Airflow (CFM) | 4900 |
| Energy Efficiency | 163 CFM/W |
| Size | 52" |
| Finish | Iron, ABS, and Crystal |
| Blades | 3 Reversible ABS Blades |
| Rod | L6" |
| Light Fixture |
3 × 4W E12 base light bulbs (not included)
|
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 5 |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rod (6") 1-year warranty |
| BBA544003CA Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This 52-inch ceiling fan has a handsome look and a stylish design. It features a black motor with shaded dark brown finish blades, and an elegant decorative crystal is also included for a glamorous look. With both functions of modern lamps and fans, it's more convenient for you to use in the living room, bedroom, and anywhere else.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*20.6" |
| Blade Size | 52" |
| Rod Length | 6 inches long |
| Weight | 6.9KG |
| Technical Information | |
| Style | Farmhouse |
| Material | Iron, ABS, Crystal |
| Fixture Finish | Matte Black |
| Mounting Type | Down-rod mounting |
| Down Rod Included | 6-in |
| Blades | 3 Reversible ABS Blades |
| Light Requirement |
3 × 4W E12 base light bulbs (not included)
|
| Light Max Power | 12W |
| Motor Type | DC |
| Motor Power | 45W |
| Motor Max Speed | 150 RPM |
| Fan Speed | 5 |
| High-Speed Power | 45W |
| Airflow (CFM) | 4900 |
| Energy Efficiency | 163 CFM/W |
| Size | 52" |
| Finish | Iron, ABS, and Crystal |
| Blades | 3 Reversible ABS Blades |
| Rod | L6" |
| Light Fixture |
3 × 4W E12 base light bulbs (not included)
|
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 5 |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rod (6") 1-year warranty |
| BBA544003CA Installation Manual |























