
The Story
This modern 52" ceiling fan seamlessly complements contemporary décor. Equipped with a 4-speed reversible motor, it offers versatile functionality and longevity. The included wall control facilitates easy adjustment of fan speeds. The fan also boasts a lifetime warranty on the motor, ensuring peace of mind for years to come.
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*10.9" |
| Blade Size | 52" |
| Blade Pitch | 12° |
| Rod Length | 4.5 inches long |
| Weight | 6.9KG |
| Fan Blade Span (in.) | 52Inch |
| Fan Control | Wall Control |
| Fan Speed | 4 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish Family | Barbeque Black/Satin White |
| Product Material | Iron, Plywood |
| Mounting Type | Downrod Mount |
| Light / No Light | No Light |
| Max. Airflow (CFM) | 4357 |
| Location | Indoor/Covered Patios |
| Number Of Blades | 3 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Finish | Brushed Steel/Barbeque Black, Aged Oak/Natural, Satin White/ Maple |
| Blade Pitch | 12 degrees |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 4 |
| Motor Power | 34w |
| Max. Motor Speed (RPM) | 175RPM |
| High Speed Power | 54w |
| Energy Efficiency | 93 |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Details |
|
| Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This modern 52" ceiling fan seamlessly complements contemporary décor. Equipped with a 4-speed reversible motor, it offers versatile functionality and longevity. The included wall control facilitates easy adjustment of fan speeds. The fan also boasts a lifetime warranty on the motor, ensuring peace of mind for years to come.
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*10.9" |
| Blade Size | 52" |
| Blade Pitch | 12° |
| Rod Length | 4.5 inches long |
| Weight | 6.9KG |
| Fan Blade Span (in.) | 52Inch |
| Fan Control | Wall Control |
| Fan Speed | 4 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish Family | Barbeque Black/Satin White |
| Product Material | Iron, Plywood |
| Mounting Type | Downrod Mount |
| Light / No Light | No Light |
| Max. Airflow (CFM) | 4357 |
| Location | Indoor/Covered Patios |
| Number Of Blades | 3 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Finish | Brushed Steel/Barbeque Black, Aged Oak/Natural, Satin White/ Maple |
| Blade Pitch | 12 degrees |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 4 |
| Motor Power | 34w |
| Max. Motor Speed (RPM) | 175RPM |
| High Speed Power | 54w |
| Energy Efficiency | 93 |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Details |
|
| Installation Manual |























