
Original: $99.00
-65%$99.00
$34.65The Story
This ceiling fan comes in a brown/black finish with a L6" down rod and is suitable for indoor use in dry environments. Smooth, beautiful lines add modern elegance to this outdoor ceiling fan. 3 blades paired with a DC motor. The design is ETL-certified and comes with a remote control.
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*13.37" |
| Blade Size | 25.98"*6.69" |
| Blade Pitch | 10° |
| Rod Length | 6 inches long |
| Weight | 4.61KG |
| Fan Blade Span (in.) | 52Inch |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Great (more than 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish Family | Brown, Black |
| Product Material | Steel |
| Mounting Type | Downrod Mount |
| Light / No Light | No Light |
| Location | Indoor/Covered Patios |
| Number Of Blades 3 | 3 |
| Reversible Blades Yes | Yes |
| Blade Material ABS | ABS |
| Blade Finish | Brown, Bright black |
| Blade Pitch | 10 degrees |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 35w |
| Max. Motor Speed (RPM) | 170RPM |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1x down rods (6") 1-year warranty |
| Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This ceiling fan comes in a brown/black finish with a L6" down rod and is suitable for indoor use in dry environments. Smooth, beautiful lines add modern elegance to this outdoor ceiling fan. 3 blades paired with a DC motor. The design is ETL-certified and comes with a remote control.
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*13.37" |
| Blade Size | 25.98"*6.69" |
| Blade Pitch | 10° |
| Rod Length | 6 inches long |
| Weight | 4.61KG |
| Fan Blade Span (in.) | 52Inch |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Great (more than 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish Family | Brown, Black |
| Product Material | Steel |
| Mounting Type | Downrod Mount |
| Light / No Light | No Light |
| Location | Indoor/Covered Patios |
| Number Of Blades 3 | 3 |
| Reversible Blades Yes | Yes |
| Blade Material ABS | ABS |
| Blade Finish | Brown, Bright black |
| Blade Pitch | 10 degrees |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 35w |
| Max. Motor Speed (RPM) | 170RPM |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1x down rods (6") 1-year warranty |
| Installation Manual |























