
The Story
This reversible blade ceiling fan is a great option for keeping a room cool while delivering on-trend style. Featuring 5 manufactured wood blades and a metal base, this piece is a great option for larger rooms thanks to the 52-in-blade span. Below, 3 candle lights with included bulbs allow this piece to keep your space bright as well as cool, while an openwork metal globe shade with rivet details adds an industrial-inspired accent perfect for a modern farmhouse. This piece includes a remote control so you can control the breeze without getting up.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 52" × 52" × 22.8" |
| Blade Size | L520 × W138 × W120 mm |
| Rod Length | 4.9 inches & 9.8 inches |
| Weight | 10 KG |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Material | Iron, Plywood |
| Fixture Finish | Matte Black |
| Mounting Type | Down-rod |
| Down Rods Included | 4.9 in & 9.8 in |
| Blades | 5 Reversible Plywood Blades |
| Light Requirement |
3 × E12 Max 40W Light Bulbs (not included)
|
| Light Max Power | 120W |
| Motor Type | AC |
| Fan Speed | 3 |
| Voltage | 120V 60Hz |
| Size | 52" |
| Finish | Iron, Plywood |
| Rod | L4.9" & L9.8" |
| Blades | 5 × Reversible Plywood Blades |
| Light Fixture |
3 × E12 Max 40W light bulbs (not included)
|
| Motor | AC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| UL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details: | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4.9"&9.8") 1-year warranty |
| F6238110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This reversible blade ceiling fan is a great option for keeping a room cool while delivering on-trend style. Featuring 5 manufactured wood blades and a metal base, this piece is a great option for larger rooms thanks to the 52-in-blade span. Below, 3 candle lights with included bulbs allow this piece to keep your space bright as well as cool, while an openwork metal globe shade with rivet details adds an industrial-inspired accent perfect for a modern farmhouse. This piece includes a remote control so you can control the breeze without getting up.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 52" × 52" × 22.8" |
| Blade Size | L520 × W138 × W120 mm |
| Rod Length | 4.9 inches & 9.8 inches |
| Weight | 10 KG |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Material | Iron, Plywood |
| Fixture Finish | Matte Black |
| Mounting Type | Down-rod |
| Down Rods Included | 4.9 in & 9.8 in |
| Blades | 5 Reversible Plywood Blades |
| Light Requirement |
3 × E12 Max 40W Light Bulbs (not included)
|
| Light Max Power | 120W |
| Motor Type | AC |
| Fan Speed | 3 |
| Voltage | 120V 60Hz |
| Size | 52" |
| Finish | Iron, Plywood |
| Rod | L4.9" & L9.8" |
| Blades | 5 × Reversible Plywood Blades |
| Light Fixture |
3 × E12 Max 40W light bulbs (not included)
|
| Motor | AC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| UL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details: | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4.9"&9.8") 1-year warranty |
| F6238110V Installation Manual |























