
The Story
Add industrial style to your home with this 52 in. ceiling fan, which offers up metal line iron frame lamps to protect the exposed light sources. And the black finish cage-inspired shade with wood frame highlights its exposed bulbs for factory-chic flair. Both functions of modern lamps and fans make it very ideal to use in the living room, bedroom, and anywhere else.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 52" × 52" × 17.1" |
| Blade Size | 20.6" × 5.6" × 3.4" |
| Rod Length | 4 inches + 10 inches |
| Weight | 9 kg |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Material | Iron, Wood |
| Fixture Finish | Matte Black |
| Mounting Type | Down-rod |
| Down Rods Included | 4-inch and 10-inch |
| Blades | 5 Reversible Wood Blades |
| Light Requirement | 3 × E26 MAX25W bulbs (not included) |
| Color Temperature | Depends on the bulb you use |
| Light Max Power | 25W |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 55W |
| Motor Max Speed | 150 RPM |
| Fan Speeds | 3 |
| High-Speed Power | 55W |
| Airflow (CFM) | 3760 |
| Energy Efficiency | 68.36 |
| Size | 52" |
| Finish | Iron, Wood |
| Rod | L4" & L10" |
| Blades | 5 × Reversible Wood Blades |
| Light Fixture |
3 × E26 MAX25W light bulbs (not included)
|
| Motor | AC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| F6316110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Add industrial style to your home with this 52 in. ceiling fan, which offers up metal line iron frame lamps to protect the exposed light sources. And the black finish cage-inspired shade with wood frame highlights its exposed bulbs for factory-chic flair. Both functions of modern lamps and fans make it very ideal to use in the living room, bedroom, and anywhere else.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 52" × 52" × 17.1" |
| Blade Size | 20.6" × 5.6" × 3.4" |
| Rod Length | 4 inches + 10 inches |
| Weight | 9 kg |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Material | Iron, Wood |
| Fixture Finish | Matte Black |
| Mounting Type | Down-rod |
| Down Rods Included | 4-inch and 10-inch |
| Blades | 5 Reversible Wood Blades |
| Light Requirement | 3 × E26 MAX25W bulbs (not included) |
| Color Temperature | Depends on the bulb you use |
| Light Max Power | 25W |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 55W |
| Motor Max Speed | 150 RPM |
| Fan Speeds | 3 |
| High-Speed Power | 55W |
| Airflow (CFM) | 3760 |
| Energy Efficiency | 68.36 |
| Size | 52" |
| Finish | Iron, Wood |
| Rod | L4" & L10" |
| Blades | 5 × Reversible Wood Blades |
| Light Fixture |
3 × E26 MAX25W light bulbs (not included)
|
| Motor | AC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| F6316110V Installation Manual |























