
The Story
This 5 blade ceiling fan brings a modern and otherworldly look to your living room or bedroom. It has a simple and elegant appearance that brings light to your space. The 5 blades are double-sided to improve room ventilation. It also has six speeds that you can adjust using the included remote. Plus, this ceiling fan comes with 4-inch and 10-inch downrods for ceiling compatibility. Ceiling fans are energy efficient and easy to install, so you can start enjoying comfort in no time. This fan can be dimmed, and the color temperature adjustment range is 3000/4000/6000K.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 52" × 52" × 18.5" |
| Blade Size | 20.7" × 5.1" × 3.2" |
| Rod Length | 4 inches and 10 inches |
| Weight | 5.7 KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span | 52 Inch |
| Fan Control | Remote control |
| Controller | GA042-F6367 |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish | Family Chrome |
| Product Material | Iron, Plywood |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With LED Light |
| Max. Airflow (CFM) | 3174 |
| Energy Efficiency | 105.8 |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 5 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Color | Silver / Dark Brown |
| Blade Pitch | 11.5 degrees |
| Light Bulb Type | Included LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Dimmable Bulbs | Yes |
| Light Max Power | 26W |
| Correlated Color Temperature (K) | 3000 / 4000 / 6000K |
| Lumens | 2100 |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 30W |
| Motor Max Speed | 155 RPM |
| High-Speed Power | 30 |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rod (4"&10") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | UL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| F6367110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This 5 blade ceiling fan brings a modern and otherworldly look to your living room or bedroom. It has a simple and elegant appearance that brings light to your space. The 5 blades are double-sided to improve room ventilation. It also has six speeds that you can adjust using the included remote. Plus, this ceiling fan comes with 4-inch and 10-inch downrods for ceiling compatibility. Ceiling fans are energy efficient and easy to install, so you can start enjoying comfort in no time. This fan can be dimmed, and the color temperature adjustment range is 3000/4000/6000K.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 52" × 52" × 18.5" |
| Blade Size | 20.7" × 5.1" × 3.2" |
| Rod Length | 4 inches and 10 inches |
| Weight | 5.7 KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span | 52 Inch |
| Fan Control | Remote control |
| Controller | GA042-F6367 |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish | Family Chrome |
| Product Material | Iron, Plywood |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With LED Light |
| Max. Airflow (CFM) | 3174 |
| Energy Efficiency | 105.8 |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 5 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Color | Silver / Dark Brown |
| Blade Pitch | 11.5 degrees |
| Light Bulb Type | Included LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Dimmable Bulbs | Yes |
| Light Max Power | 26W |
| Correlated Color Temperature (K) | 3000 / 4000 / 6000K |
| Lumens | 2100 |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 30W |
| Motor Max Speed | 155 RPM |
| High-Speed Power | 30 |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rod (4"&10") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | UL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| F6367110V Installation Manual |























