
Original: $379.00
-65%$379.00
$132.65The Story
We love the clean lines and sharp angles of this 54'-inch black ceiling fan for its elegant, modern look. It has 3 reversible matte white blades and is made of ABS material. The blades are tilted at 20° for energy efficiency and optimal airflow, and the metal frame is equipped with a 6-speed motor. This ceiling fan can be used indoors in dry conditions, but it can also be safely used in wet areas like a covered porch or patio. The best part is that it's simple to operate with its convenient remote control.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 54"*54"*13.37" |
| Blade Size | 54" |
| Blade Pitch | 20° |
| Rod Length | 4.5 inches long |
| Weight | 4.9KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span | 54 inches |
| Fan Control | Remote Control |
| Fan Speed | 6 |
| Controller Model | GA017-02A01 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish Family | Black |
| Product Material | Iron, ABS |
| Mounting Type | Downrod Mount |
| Light / No Light | No Light |
| Max. Airflow (CFM) | 5298.45 |
| Location | Indoor / Covered Patios |
| Number of Blades | 3 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | ABS |
| Blade Finish | Matte White |
| Blade Pitch | 20° |
| Motor Type | DC Motor |
| Motor Power | 34W |
| Max. Motor Speed (RPM) | 132 RPM |
| High Speed Power | 33.85W |
| Energy Efficiency | 167.82 |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rods (4.5") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
We love the clean lines and sharp angles of this 54'-inch black ceiling fan for its elegant, modern look. It has 3 reversible matte white blades and is made of ABS material. The blades are tilted at 20° for energy efficiency and optimal airflow, and the metal frame is equipped with a 6-speed motor. This ceiling fan can be used indoors in dry conditions, but it can also be safely used in wet areas like a covered porch or patio. The best part is that it's simple to operate with its convenient remote control.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 54"*54"*13.37" |
| Blade Size | 54" |
| Blade Pitch | 20° |
| Rod Length | 4.5 inches long |
| Weight | 4.9KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span | 54 inches |
| Fan Control | Remote Control |
| Fan Speed | 6 |
| Controller Model | GA017-02A01 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish Family | Black |
| Product Material | Iron, ABS |
| Mounting Type | Downrod Mount |
| Light / No Light | No Light |
| Max. Airflow (CFM) | 5298.45 |
| Location | Indoor / Covered Patios |
| Number of Blades | 3 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | ABS |
| Blade Finish | Matte White |
| Blade Pitch | 20° |
| Motor Type | DC Motor |
| Motor Power | 34W |
| Max. Motor Speed (RPM) | 132 RPM |
| High Speed Power | 33.85W |
| Energy Efficiency | 167.82 |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rods (4.5") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |























