
Original: $179.00
-65%$179.00
$62.65The Story
Features
- Large air volume and wide coverage: 54-inch 6-blade fan, 7760CFM strong wind, suitable for 350sqft large space.
- Three-color temperature LED light: Integrated 22W LED light, 2200 lumens brightness, 3000K/4500K/6000K color temperature adjustable.
- Silent energy-saving DC motor: DC motor, 35dB low noise operation, 210CFM/W high efficiency energy saving.
- Multi-function remote control: Standard remote control, adjust wind speed/light (switch/brightness/color temperature), support timing + memory.
- Modern design and easy installation: Streamlined gold body, prominent light design, white wood grain fan blades, with 5" & 10" downrods.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 54"*54"*13.2" |
| Blade Size | 23.7"*5" |
| Weight | 7.1 kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 54 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size |
Large (up to 350 sq ft), Living room
|
| Control | Remote Control |
| Battery Type | 1.5V AAA |
| Style | Modern |
| Finish Family | Golden |
| Product Material |
Copper, Iron, Aluminum, Plywood, Plastic
|
| Mounting Type | Downrod mount |
| Timer Function | Yes |
| Memory Function | Yes |
| CFM | 7760CFM |
| Energy Efficiency | 210CFM/W |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Room |
Living Room, Dining Room, Kitchen
|
| Number Of Blades | 6 |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Color | White |
| Blade Pitch | 13° |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Type | LED |
| Color Temperature | 3000/4500/6000K |
| Light Max Power | 22W |
| Lumens | 2200 |
| Dimmable | Yes |
| Shade Material | Acrylic |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 40W |
| Reversible | Yes |
| Motor Max Speed | 178RPM |
| Hight Speed Power | 37W |
| Decibel | 35DB |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x downrods(5" & 10") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| F6005 Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features
- Large air volume and wide coverage: 54-inch 6-blade fan, 7760CFM strong wind, suitable for 350sqft large space.
- Three-color temperature LED light: Integrated 22W LED light, 2200 lumens brightness, 3000K/4500K/6000K color temperature adjustable.
- Silent energy-saving DC motor: DC motor, 35dB low noise operation, 210CFM/W high efficiency energy saving.
- Multi-function remote control: Standard remote control, adjust wind speed/light (switch/brightness/color temperature), support timing + memory.
- Modern design and easy installation: Streamlined gold body, prominent light design, white wood grain fan blades, with 5" & 10" downrods.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 54"*54"*13.2" |
| Blade Size | 23.7"*5" |
| Weight | 7.1 kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 54 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size |
Large (up to 350 sq ft), Living room
|
| Control | Remote Control |
| Battery Type | 1.5V AAA |
| Style | Modern |
| Finish Family | Golden |
| Product Material |
Copper, Iron, Aluminum, Plywood, Plastic
|
| Mounting Type | Downrod mount |
| Timer Function | Yes |
| Memory Function | Yes |
| CFM | 7760CFM |
| Energy Efficiency | 210CFM/W |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Room |
Living Room, Dining Room, Kitchen
|
| Number Of Blades | 6 |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Color | White |
| Blade Pitch | 13° |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Type | LED |
| Color Temperature | 3000/4500/6000K |
| Light Max Power | 22W |
| Lumens | 2200 |
| Dimmable | Yes |
| Shade Material | Acrylic |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 40W |
| Reversible | Yes |
| Motor Max Speed | 178RPM |
| Hight Speed Power | 37W |
| Decibel | 35DB |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x downrods(5" & 10") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| F6005 Installation Manual |























