
Parrot Uncle 56-Inch Bernardino Modern Brushed Nickel DC Motor Downrod Mount Reversible Ceiling Fan with Lighting and Remote Control (BBHTD20166E)
Parrot Uncle 56-Inch Bernardino Modern Brushed Nickel DC Motor Downrod Mount Reversible Ceiling Fan with Lighting and Remote Control (BBHTD20166E)
The Story
This ceiling fan with Light features a modern design with 3 exceptionally carved all-wood blades at a 12° pitch and a 56 in. span complete with integrated LED light and a DC motor making it the perfect blend of form and functionality. The Industrial 56 in. ceiling fan is durably constructed for industrial, commercial, and residential applications. Perfect for workshops, high-ceiling great rooms, 2-story entryways, and lofts.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 56" × 56" × 11.6" |
| Blade Size | 56 inches |
| Rod Length | 4.5 inches long |
| Weight | 5.8 KG |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Material | Iron, ABS, Acrylic |
| Fixture Finish | Brushed Nickel |
| Mounting | Down-rod |
| Included Down Rod | 4.5 inches |
| Blades | 3 Reversible ABS Silver Blades |
| Socket Type | LED Module |
| Number of Lights | 1 (included) |
| Color Temperature | 3000K |
| Recommended Bulb Shape | 5ELACN2T12183008 |
| Light Max Power | 18W |
| Motor Type | DC |
| Motor Power | 30W |
| Motor Max Speed | 158 RPM |
| Fan Speeds | 6 |
| High-Speed Power | 28.98W |
| Airflow (CFM) | 5949.97 |
| Energy Efficiency | 223.89 |
| Size | 56" |
| Finish | Iron, ABS, Acrylic |
| Rod | L4.5" |
| Blades | 3 Reversible ABS Blades |
| Socket Type | LED |
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rod (4.5") 1-year warranty |
| BBHTD20166E Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This ceiling fan with Light features a modern design with 3 exceptionally carved all-wood blades at a 12° pitch and a 56 in. span complete with integrated LED light and a DC motor making it the perfect blend of form and functionality. The Industrial 56 in. ceiling fan is durably constructed for industrial, commercial, and residential applications. Perfect for workshops, high-ceiling great rooms, 2-story entryways, and lofts.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 56" × 56" × 11.6" |
| Blade Size | 56 inches |
| Rod Length | 4.5 inches long |
| Weight | 5.8 KG |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Material | Iron, ABS, Acrylic |
| Fixture Finish | Brushed Nickel |
| Mounting | Down-rod |
| Included Down Rod | 4.5 inches |
| Blades | 3 Reversible ABS Silver Blades |
| Socket Type | LED Module |
| Number of Lights | 1 (included) |
| Color Temperature | 3000K |
| Recommended Bulb Shape | 5ELACN2T12183008 |
| Light Max Power | 18W |
| Motor Type | DC |
| Motor Power | 30W |
| Motor Max Speed | 158 RPM |
| Fan Speeds | 6 |
| High-Speed Power | 28.98W |
| Airflow (CFM) | 5949.97 |
| Energy Efficiency | 223.89 |
| Size | 56" |
| Finish | Iron, ABS, Acrylic |
| Rod | L4.5" |
| Blades | 3 Reversible ABS Blades |
| Socket Type | LED |
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rod (4.5") 1-year warranty |
| BBHTD20166E Installation Manual |























