
The Story
Inspired by the golden age of flight, this 56" industrial fan elevates technology to new heights. The bronze finish, moreover, pairs perfectly with the oak-colored fan blades, lending a sophisticated touch to your space. It also features a 3000k light panel with a built-in bulb, providing not only powerful air circulation but also soft lighting. Therefore, this fan not only cools your space but also enhances its aesthetic appeal.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 56" × 56" × 15" |
| Blade Size | 56" |
| Rod Length | 4.5 inches |
| Weight | 6.42 KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span | 56 Inch |
| Fan Control | Remote control |
| Controller | GA015-158A |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Farmhouse |
| Finish | Family Oil-Rubbed Bronze |
| Product Material | Iron, ABS, Acrylic |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With LED Light |
| Max. Airflow (CFM) | 4539.23 |
| Energy Efficiency | 283 |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 5 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Oak |
| Light Bulb Type | Included LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Dimmable Bulbs | No |
| Light Max Power | 18W |
| Correlated Color Temperature (K) | 3000K |
| Lumens | 1392 |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 25W |
| Motor Max Speed | 160 RPM |
| High-Speed Power | 17.43 |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rods (4.5") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| BBLDA158A Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Inspired by the golden age of flight, this 56" industrial fan elevates technology to new heights. The bronze finish, moreover, pairs perfectly with the oak-colored fan blades, lending a sophisticated touch to your space. It also features a 3000k light panel with a built-in bulb, providing not only powerful air circulation but also soft lighting. Therefore, this fan not only cools your space but also enhances its aesthetic appeal.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 56" × 56" × 15" |
| Blade Size | 56" |
| Rod Length | 4.5 inches |
| Weight | 6.42 KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span | 56 Inch |
| Fan Control | Remote control |
| Controller | GA015-158A |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Farmhouse |
| Finish | Family Oil-Rubbed Bronze |
| Product Material | Iron, ABS, Acrylic |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With LED Light |
| Max. Airflow (CFM) | 4539.23 |
| Energy Efficiency | 283 |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 5 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Oak |
| Light Bulb Type | Included LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Dimmable Bulbs | No |
| Light Max Power | 18W |
| Correlated Color Temperature (K) | 3000K |
| Lumens | 1392 |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 25W |
| Motor Max Speed | 160 RPM |
| High-Speed Power | 17.43 |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rods (4.5") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| BBLDA158A Installation Manual |























