
The Story
Features
- Industrial & Natural Elements: Features a bold black iron body accented with solid wood fan blades, blending rustic charm with modern industrial style.
- Adjustable LED Lighting: Integrated dimmable LED light offers three color temperatures (3000K-6000K) to customize the ambiance for any activity or time of day.
- Full-Function Remote Control: Conveniently adjust fan speed, light settings, timer, and memory functions from anywhere in the room with the included remote.
- Worry-free warranty: Backed by a DOE-certified, one-year warranty and premium customer service.
| Weight & Dimensions | |
|
Overall Width*Depth*Height |
56"*56"*13.11" |
| Wire Length | 14" |
| Canopy Size | φ150*61 mm |
| Weight | 5.09 kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 56 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Control | Remote Control |
| Controller | F6015-CONTROLLER |
| Battery Type | CR2032 (3V) |
| Style | Industrial |
| Finish Family | Black |
| Product Material | Iron |
| Mounting Type | Downrod mount |
| Timer Function | Yes |
| Memory Function | Yes |
| CFM | 4082 CFM |
| Energy Efficiency | 146.12 CFM/W |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Room | Living Room, Bedroom |
| Number of Blades | 3 |
| Blade Material | Wood |
| Blade Color | Oak Gray |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Lights | 1 |
| Light Type | LED |
| Light Max Power | 20W |
| Color Temperature | 3000K / 4000K / 6000K |
| Lumens | 2133 LM |
| Shade Material | Acrylic |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 31W |
| Reversible | Yes |
| Motor Max Speed | 164 RPM |
| High Speed Power | 30.6W |
| Decibel | 49 dB |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x downrod(6") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications DOE |
Certifications Number 5021498
|
| F6015 Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features
- Industrial & Natural Elements: Features a bold black iron body accented with solid wood fan blades, blending rustic charm with modern industrial style.
- Adjustable LED Lighting: Integrated dimmable LED light offers three color temperatures (3000K-6000K) to customize the ambiance for any activity or time of day.
- Full-Function Remote Control: Conveniently adjust fan speed, light settings, timer, and memory functions from anywhere in the room with the included remote.
- Worry-free warranty: Backed by a DOE-certified, one-year warranty and premium customer service.
| Weight & Dimensions | |
|
Overall Width*Depth*Height |
56"*56"*13.11" |
| Wire Length | 14" |
| Canopy Size | φ150*61 mm |
| Weight | 5.09 kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 56 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Control | Remote Control |
| Controller | F6015-CONTROLLER |
| Battery Type | CR2032 (3V) |
| Style | Industrial |
| Finish Family | Black |
| Product Material | Iron |
| Mounting Type | Downrod mount |
| Timer Function | Yes |
| Memory Function | Yes |
| CFM | 4082 CFM |
| Energy Efficiency | 146.12 CFM/W |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Room | Living Room, Bedroom |
| Number of Blades | 3 |
| Blade Material | Wood |
| Blade Color | Oak Gray |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Lights | 1 |
| Light Type | LED |
| Light Max Power | 20W |
| Color Temperature | 3000K / 4000K / 6000K |
| Lumens | 2133 LM |
| Shade Material | Acrylic |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 31W |
| Reversible | Yes |
| Motor Max Speed | 164 RPM |
| High Speed Power | 30.6W |
| Decibel | 49 dB |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x downrod(6") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications DOE |
Certifications Number 5021498
|
| F6015 Installation Manual |























