
Original: $145.00
-65%$145.00
$50.75The Story
Play it cool with this powerful ceiling fan, sporting a downrod mount and angular blades for a contemporary look. This fan functions with a remote control for conveniently customized operation. Factory-balanced to minimize noise disturbance, this fan is suitable for indoor use or making it a perfect addition to your porch or patio with shelter.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 56"*56"*11" |
| Blade Size | 56 inches |
| Blade Pitch | 12° |
| Rod Length | 4.5 inches long |
| Weight | 7.95KG |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Mounting Type | Down-rod mounting |
| Fixture Finish | White / Black |
| Blade Color | White / Black |
| Room | Bedroom |
| Motor Power | 30W |
| Motor Max Speed | 159 RPM |
| Airflow (CFM) | 6877.07 CFM |
| Nominal Voltage | 120V |
| High-Speed Power | 29.24W |
| Energy Efficiency | 261.08 |
| Certification | 21070199HKG-001 |
| Wall Control | No |
| Size | 56" |
| Finish | Iron, ABS |
| Rod Length | L4.5" |
| Blades | 3 reversible ABS blades |
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Controller | GA015-0170 |
| Fan Speed | 6 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rods (4.5") 1-year warranty |
| BBHTD20170J Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Play it cool with this powerful ceiling fan, sporting a downrod mount and angular blades for a contemporary look. This fan functions with a remote control for conveniently customized operation. Factory-balanced to minimize noise disturbance, this fan is suitable for indoor use or making it a perfect addition to your porch or patio with shelter.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 56"*56"*11" |
| Blade Size | 56 inches |
| Blade Pitch | 12° |
| Rod Length | 4.5 inches long |
| Weight | 7.95KG |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Mounting Type | Down-rod mounting |
| Fixture Finish | White / Black |
| Blade Color | White / Black |
| Room | Bedroom |
| Motor Power | 30W |
| Motor Max Speed | 159 RPM |
| Airflow (CFM) | 6877.07 CFM |
| Nominal Voltage | 120V |
| High-Speed Power | 29.24W |
| Energy Efficiency | 261.08 |
| Certification | 21070199HKG-001 |
| Wall Control | No |
| Size | 56" |
| Finish | Iron, ABS |
| Rod Length | L4.5" |
| Blades | 3 reversible ABS blades |
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Controller | GA015-0170 |
| Fan Speed | 6 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rods (4.5") 1-year warranty |
| BBHTD20170J Installation Manual |























