
The Story
Cool down any living room or bedroom with the Antone 60" LED DC Motor Ceiling Fan. Composed of iron, plywood, acrylic, and eight brown wood blades, this ceiling fan complements transitional and contemporary decor. Getting the perfect setup is easy with the remote control, which controls 6 speeds. Equipped with 3000K lighting, this indoor fan can be used in any season throughout the year.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 60"*60"*15.4" |
| Blade Size | 60" |
| Rod Length | 4.5 inches long |
| Weight | 9.69KG |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Material | Iron, Plywood, Acrylic |
| Fixture Finish | Matte Black |
| Mounting Type | Down-rod |
| Down Rod Included | 4.5-inch |
| Blades | 8 reversible plywood blades |
| Blade Color | Pine |
| Light Fixture | LED module (bulb included) |
| Number of Lights | 1 |
| Recommended Light Bulb Shape | 5ELACE2T12183009 |
| Light Max Power | 18W |
| Lumen | 1333 |
| Color Temperature | 3000K |
| Motor Type | DC |
| Controller | GA015-8249 |
| Motor Power | 35W |
| Motor Max Speed | 139 RPM |
| Control Type | Remote Control |
| Fan Speeds | 6 |
| Airflow (CFM) | 6218.9 |
| High-Speed Power | 35.2W |
| Energy Efficiency | 193 |
| Size | 60" |
| Finish | Iron, Plywood, Acrylic |
| Rod | L4.5" |
| Blades | 8 reversible plywood blades |
| Light Fixture |
2 × 25W, E26 base bulbs (not included)
|
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rods (4.5") 1-year warranty |
| F8249110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Cool down any living room or bedroom with the Antone 60" LED DC Motor Ceiling Fan. Composed of iron, plywood, acrylic, and eight brown wood blades, this ceiling fan complements transitional and contemporary decor. Getting the perfect setup is easy with the remote control, which controls 6 speeds. Equipped with 3000K lighting, this indoor fan can be used in any season throughout the year.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 60"*60"*15.4" |
| Blade Size | 60" |
| Rod Length | 4.5 inches long |
| Weight | 9.69KG |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Material | Iron, Plywood, Acrylic |
| Fixture Finish | Matte Black |
| Mounting Type | Down-rod |
| Down Rod Included | 4.5-inch |
| Blades | 8 reversible plywood blades |
| Blade Color | Pine |
| Light Fixture | LED module (bulb included) |
| Number of Lights | 1 |
| Recommended Light Bulb Shape | 5ELACE2T12183009 |
| Light Max Power | 18W |
| Lumen | 1333 |
| Color Temperature | 3000K |
| Motor Type | DC |
| Controller | GA015-8249 |
| Motor Power | 35W |
| Motor Max Speed | 139 RPM |
| Control Type | Remote Control |
| Fan Speeds | 6 |
| Airflow (CFM) | 6218.9 |
| High-Speed Power | 35.2W |
| Energy Efficiency | 193 |
| Size | 60" |
| Finish | Iron, Plywood, Acrylic |
| Rod | L4.5" |
| Blades | 8 reversible plywood blades |
| Light Fixture |
2 × 25W, E26 base bulbs (not included)
|
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rods (4.5") 1-year warranty |
| F8249110V Installation Manual |























