
The Story
Add a industrial look to your home with the home ceiling fans, and LED black ceiling fan. This fan features 8 blades to help move air efficiently, with a quiet, wobble-free operation. The Handy remote control provides independent, downright operation and speed control. The design is perfect for rooms with low ceilings, and the integrated LED light kit offers versatile lighting options.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 60" × 60" × 6.7" |
| Blade Size | 27.6" × 3.8" |
| Blade Pitch | 17° |
| Rod Length | 6 inches & 10 inches |
| Weight | 9.15 KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span | 60 Inch |
| Fan Control | Remote Control |
| Controller | GA018 |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Great (more than 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish | Family Black |
| Product Material | Aluminum |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light | With Light |
| Max. Airflow (CFM) | 7700 |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 8 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Aluminum |
| Blade Color | Black |
| Blade Pitch | 17 degrees |
| Light Bulb Type | Included LED |
| Number of Bulbs | 1 |
| Dimmable Bulbs | No |
| Light Max Power | 24W |
| Correlated Color Temperature | 3000K |
| Lumens | 1400 |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 35W |
| Motor Max Speed | 130 RPM |
| High-Speed Power | 20W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (6"&10") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| F6105110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Add a industrial look to your home with the home ceiling fans, and LED black ceiling fan. This fan features 8 blades to help move air efficiently, with a quiet, wobble-free operation. The Handy remote control provides independent, downright operation and speed control. The design is perfect for rooms with low ceilings, and the integrated LED light kit offers versatile lighting options.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 60" × 60" × 6.7" |
| Blade Size | 27.6" × 3.8" |
| Blade Pitch | 17° |
| Rod Length | 6 inches & 10 inches |
| Weight | 9.15 KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span | 60 Inch |
| Fan Control | Remote Control |
| Controller | GA018 |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Great (more than 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish | Family Black |
| Product Material | Aluminum |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light | With Light |
| Max. Airflow (CFM) | 7700 |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 8 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Aluminum |
| Blade Color | Black |
| Blade Pitch | 17 degrees |
| Light Bulb Type | Included LED |
| Number of Bulbs | 1 |
| Dimmable Bulbs | No |
| Light Max Power | 24W |
| Correlated Color Temperature | 3000K |
| Lumens | 1400 |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 35W |
| Motor Max Speed | 130 RPM |
| High-Speed Power | 20W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (6"&10") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| F6105110V Installation Manual |























