
Original: $147.00
-65%$147.00
$51.45The Story
The 60-inch industrial ceiling fan boasts a unique design that adds a contemporary look to your Living Room. This fan features 6-blades to help move air efficiently, with the quiet, wobble-free operation. The Handy remote control provides independent downright operation and speed control.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 60"*60"*11.8" |
| Weight | 8.5KG |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Product Material | Iron + Zinc Alloy + Acrylic |
| Mounting Type | Down-rod mounting |
| Rod Length | 4-in and 10-in down rods included |
| Wire Length | 16" |
| Bell Size | 5.9" |
| Body and Blade Color | Retro Color + Black |
| Number of Blades | 6 reversible plywood blades |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Size | 23.6" |
| Socket Type | LED-22W |
| Bulbs Included | Yes |
| Color Temperature | 3000 + 5700W, 5000LM |
| Light Max Power | 24W |
| Motor Type | DC |
| Motor Power | 1: 15W 2: 20W 3: 25W 4: 30W 5: 35W 6: 40W |
| Motor Max Speed | 1: 70RPM 2: 90RPM 3: 110RPM 4: 130RPM 5: 150RPM 6: 170RPM |
| Control Type | Remote Control |
| Fan Speed | 6 |
| Airflow (CFM) | 4500 |
| High-Speed Power | 40W |
| Energy Efficiency | 9 |
| Size | 60" |
| Finish | Iron, Alloy, Acrylic |
| Rod | L4" & L10" |
| Blades | 6 Reversible Plywood Blades |
| Socket Type | LED-22W |
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| F8252110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The 60-inch industrial ceiling fan boasts a unique design that adds a contemporary look to your Living Room. This fan features 6-blades to help move air efficiently, with the quiet, wobble-free operation. The Handy remote control provides independent downright operation and speed control.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 60"*60"*11.8" |
| Weight | 8.5KG |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Product Material | Iron + Zinc Alloy + Acrylic |
| Mounting Type | Down-rod mounting |
| Rod Length | 4-in and 10-in down rods included |
| Wire Length | 16" |
| Bell Size | 5.9" |
| Body and Blade Color | Retro Color + Black |
| Number of Blades | 6 reversible plywood blades |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Size | 23.6" |
| Socket Type | LED-22W |
| Bulbs Included | Yes |
| Color Temperature | 3000 + 5700W, 5000LM |
| Light Max Power | 24W |
| Motor Type | DC |
| Motor Power | 1: 15W 2: 20W 3: 25W 4: 30W 5: 35W 6: 40W |
| Motor Max Speed | 1: 70RPM 2: 90RPM 3: 110RPM 4: 130RPM 5: 150RPM 6: 170RPM |
| Control Type | Remote Control |
| Fan Speed | 6 |
| Airflow (CFM) | 4500 |
| High-Speed Power | 40W |
| Energy Efficiency | 9 |
| Size | 60" |
| Finish | Iron, Alloy, Acrylic |
| Rod | L4" & L10" |
| Blades | 6 Reversible Plywood Blades |
| Socket Type | LED-22W |
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| F8252110V Installation Manual |























