
The Story
Enjoy a refreshing breeze with this 60-inch ceiling fan. The contemporary styling and brushed nickel steel finish incorporate well into many decors, and its high-efficiency blade pitch allows greater air movement. This single-mount fan includes a 4-inch and10-inch down rod for added convenience and ease of installation. Featured 6 fan blades. Use included handheld remote control to easily change the speed of the reversible.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 60"*60"*14" |
| Blade Size | L600*W138mm |
| Rod Length | 4 inches long and 10 inches long |
| Weight | 7.77kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 60 Inch |
| Fan Control | Remote Control |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Great (more than 350 sq ft) |
| Style | Industrial |
| Finish Family | Iron + Aluminum + Copper |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With Light |
| Max. Airflow (CFM) | 4553 CFM |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 6 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Color | Silver |
| Blade Pitch | 12 degrees |
| Light Bulb Type Included | LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Dimmable Bulbs | Yes |
| Light Max Power | 24W |
| Correlated Color Temperature (K) | 3000K + 5700K |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 35W ± 5W |
| High-Speed Power | 30W |
| Motor Max Speed (RPM) | 146 |
| Energy Efficiency | 232 |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| F8253110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Enjoy a refreshing breeze with this 60-inch ceiling fan. The contemporary styling and brushed nickel steel finish incorporate well into many decors, and its high-efficiency blade pitch allows greater air movement. This single-mount fan includes a 4-inch and10-inch down rod for added convenience and ease of installation. Featured 6 fan blades. Use included handheld remote control to easily change the speed of the reversible.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 60"*60"*14" |
| Blade Size | L600*W138mm |
| Rod Length | 4 inches long and 10 inches long |
| Weight | 7.77kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 60 Inch |
| Fan Control | Remote Control |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Great (more than 350 sq ft) |
| Style | Industrial |
| Finish Family | Iron + Aluminum + Copper |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With Light |
| Max. Airflow (CFM) | 4553 CFM |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 6 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Color | Silver |
| Blade Pitch | 12 degrees |
| Light Bulb Type Included | LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Dimmable Bulbs | Yes |
| Light Max Power | 24W |
| Correlated Color Temperature (K) | 3000K + 5700K |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 35W ± 5W |
| High-Speed Power | 30W |
| Motor Max Speed (RPM) | 146 |
| Energy Efficiency | 232 |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| F8253110V Installation Manual |























