
The Story
This 60" Farmhouse Fan LED Ceiling Fan, featuring an eye-catching pinwheel silhouette, is adorned with 8 walnut finish blades that bring a rustic farmhouse look to your space. Moreover, energy-efficient LED lights are seamlessly integrated into the white glass shade, catering to your everyday lighting needs. Additionally, the fan can be easily operated with the included remote control. This remote not only simplifies operation, but it also conveniently offers a reverse blade direction feature. Therefore, this ceiling fan is not only stylish but also functional and user-friendly.
| Overall Width*Depth*Height | 60"*60"*13.07" |
| Blade Size | 3.5"*6.2"*22.6" |
| Blade Pitch | 14° |
| Rod Length | 5 inches long and 10 inches long |
| Weight | 8.6 kg |
| Fan Blade Span (in.) | 60 Inch |
| Fan Control | Remote Control |
| Controller | GA045-F8217 |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Great (more than 350 sq ft) |
| Style | Farmhouse |
| Finish Family | Oil-Rubbed Bronze, Satin Nickel, Golden |
| Product Material | Iron, Plywood, Glass |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With Light |
| Max. Airflow (CFM) | 6500 |
| Location | Dry location |
| Number Of Blades | 8 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Color | Wood |
| Blade Pitch | 14 degrees |
| Light Bulb Type Included | LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Max Power | 15w |
| Correlated Color Temperature | (K) 3000K/4500K/6000K |
| Lumens | 1500 |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 40w |
| Motor Max Speed | 100RPM |
| High-Speed Power | 35w |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x downrods (5"&10") 1-year warranty |
| Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This 60" Farmhouse Fan LED Ceiling Fan, featuring an eye-catching pinwheel silhouette, is adorned with 8 walnut finish blades that bring a rustic farmhouse look to your space. Moreover, energy-efficient LED lights are seamlessly integrated into the white glass shade, catering to your everyday lighting needs. Additionally, the fan can be easily operated with the included remote control. This remote not only simplifies operation, but it also conveniently offers a reverse blade direction feature. Therefore, this ceiling fan is not only stylish but also functional and user-friendly.
| Overall Width*Depth*Height | 60"*60"*13.07" |
| Blade Size | 3.5"*6.2"*22.6" |
| Blade Pitch | 14° |
| Rod Length | 5 inches long and 10 inches long |
| Weight | 8.6 kg |
| Fan Blade Span (in.) | 60 Inch |
| Fan Control | Remote Control |
| Controller | GA045-F8217 |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Great (more than 350 sq ft) |
| Style | Farmhouse |
| Finish Family | Oil-Rubbed Bronze, Satin Nickel, Golden |
| Product Material | Iron, Plywood, Glass |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With Light |
| Max. Airflow (CFM) | 6500 |
| Location | Dry location |
| Number Of Blades | 8 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Color | Wood |
| Blade Pitch | 14 degrees |
| Light Bulb Type Included | LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Max Power | 15w |
| Correlated Color Temperature | (K) 3000K/4500K/6000K |
| Lumens | 1500 |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 40w |
| Motor Max Speed | 100RPM |
| High-Speed Power | 35w |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x downrods (5"&10") 1-year warranty |
| Installation Manual |























