
The Story
Create a focal point. The 65-inch Downtown ceiling fan stands out in large indoor and outdoor spaces with its stylish finish and span blades. This ceiling fan combines modern and industrial styles to create an unforgettable fixture. Plus, its clean design makes it the perfect addition to any space - no matter its style.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 65"*65"*13.11" |
| Blade Size | 65" |
| Blade Pitch | 12° |
| Rod Length | 4 inches long and 10 inches long |
| Weight | 12.12KG |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Materials | Metal |
| Fixture Finish | Black |
| Mounting Type | Down-rod |
| Included Down Rods | 4-in and 10-in |
| Blades |
6 Reversible Plywood Black Blades
|
| Socket Type | 1 × LED Module (bulb included) |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Max Power | 24W |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 80W |
| Motor Max Speed | 98 |
| CFM | 5559 |
| High-Speed Power | 70.9W |
| Control Type | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| Remote Control Model | GA043 |
| Lumens | 2646 lm |
| Size | 65" |
| Finish | Metal |
| Rod | L4" & L10" |
| Blades |
6 × Reversible Plywood Black Blades
|
| Socket Type | LED Module |
| Color Temperature | 3000K |
| Motor | AC motor |
| Fan Speed | 3 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rod (L4"&L10") 1-year warranty |
| F8306110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Create a focal point. The 65-inch Downtown ceiling fan stands out in large indoor and outdoor spaces with its stylish finish and span blades. This ceiling fan combines modern and industrial styles to create an unforgettable fixture. Plus, its clean design makes it the perfect addition to any space - no matter its style.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 65"*65"*13.11" |
| Blade Size | 65" |
| Blade Pitch | 12° |
| Rod Length | 4 inches long and 10 inches long |
| Weight | 12.12KG |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Materials | Metal |
| Fixture Finish | Black |
| Mounting Type | Down-rod |
| Included Down Rods | 4-in and 10-in |
| Blades |
6 Reversible Plywood Black Blades
|
| Socket Type | 1 × LED Module (bulb included) |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Max Power | 24W |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 80W |
| Motor Max Speed | 98 |
| CFM | 5559 |
| High-Speed Power | 70.9W |
| Control Type | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| Remote Control Model | GA043 |
| Lumens | 2646 lm |
| Size | 65" |
| Finish | Metal |
| Rod | L4" & L10" |
| Blades |
6 × Reversible Plywood Black Blades
|
| Socket Type | LED Module |
| Color Temperature | 3000K |
| Motor | AC motor |
| Fan Speed | 3 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rod (L4"&L10") 1-year warranty |
| F8306110V Installation Manual |























