
The Story
The Fury ceiling fan is a go-anywhere fan with a farmhouse , industrial style that's perfect for any indoor setting.The 65-inch Fury fan features an integrated 24-watt LED light. Equipped with 5 blades, you can control 6 wind speeds with a handheld remote control and circulate quietly for seamless flow. At the same time, the fan can adjust 3 levels of light, 3000K/4000K/6000K, to meet your needs for using different lights.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 65"*65"*12.8" |
| Blade Size | L790*135*T4.0mm |
| Rod Length | 4 inches long and 10 inches long |
| Weight | 11.1KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span | 65 inch |
| Fan Control | Remote control |
| Recommended Room Size | Great (more than 350 sq ft) |
| Style | Farmhouse |
| Finish | Family Brush Nickel |
| Product Material | Iron, Aluminum alloy, Plywood |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 5 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Nickel |
| Blade Pitch | 21° |
| Socket Type | MODULE |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Max Power | 18W |
| Lumens | 1850 LM |
| Correlated Color Temperature (K) | 3000K / 4000K / 6000K |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 39W ±5W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| F8305 Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Fury ceiling fan is a go-anywhere fan with a farmhouse , industrial style that's perfect for any indoor setting.The 65-inch Fury fan features an integrated 24-watt LED light. Equipped with 5 blades, you can control 6 wind speeds with a handheld remote control and circulate quietly for seamless flow. At the same time, the fan can adjust 3 levels of light, 3000K/4000K/6000K, to meet your needs for using different lights.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 65"*65"*12.8" |
| Blade Size | L790*135*T4.0mm |
| Rod Length | 4 inches long and 10 inches long |
| Weight | 11.1KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span | 65 inch |
| Fan Control | Remote control |
| Recommended Room Size | Great (more than 350 sq ft) |
| Style | Farmhouse |
| Finish | Family Brush Nickel |
| Product Material | Iron, Aluminum alloy, Plywood |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 5 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Nickel |
| Blade Pitch | 21° |
| Socket Type | MODULE |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Max Power | 18W |
| Lumens | 1850 LM |
| Correlated Color Temperature (K) | 3000K / 4000K / 6000K |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 39W ±5W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| F8305 Installation Manual |























