
The Story
Features
- Strong wind power, efficient coverage: The 65-inch large-size aluminum fan blades are matched with a DC motor, providing a strong air volume of 6549 CFM, easily covering a large space of more than 350 square feet, bringing a fast and uniform cooling experience.
- Modern aesthetic design: Simple and modern style, the matte nickel metal body and the natural aluminum fan blades are perfectly integrated, suitable for a variety of home styles, and enhance the texture of the space.
- Energy-saving and silent DC motor:40W high-efficiency DC motor, running noise as low as 20 decibels, energy saving and power saving while supporting 90RPM high speed, taking into account performance and environmental protection.
- Intelligent LED lighting system: Integrated 24W high-brightness LED light source, 2376 lumens of soft light with 3000K warm white light, one-click switching lighting mode to meet the needs of various scenarios.
- Easy installation, long-term warranty: Includes 6-inch hanging rod accessories and wireless remote control, supports dry area installation; ETL safety certification and brand lifetime warranty, worry-free use.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 65"*65"*14.02" |
| Blade Size | 56" |
| Weight | 10.8kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 65 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size |
Great (more than 350 sq ft)
|
| Style | Modern |
| Finish Family | Satin Nickel |
| Product Material | Iron |
| Mounting Type | Downrod mount |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Number Of Blades | 6 |
| Reversible Blades | No |
| Blade Material | Aluminum |
| Blade Color |
Alumina natural color
|
| Socket Type | LED |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Max Power | 24W |
| Lumens | 2376LM |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 40W |
| Motor Max Speed | 90RPM |
| High Speed Power | 40W |
| CFM | 6549 |
| Energy Efficiency | 163.725 |
| Product Details |
1 x ceiling fan
1 x remote control set 1 x user manual 1 x downrod(6" ) 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty |
Limited Lifetime Warranty
|
| F8218 Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features
- Strong wind power, efficient coverage: The 65-inch large-size aluminum fan blades are matched with a DC motor, providing a strong air volume of 6549 CFM, easily covering a large space of more than 350 square feet, bringing a fast and uniform cooling experience.
- Modern aesthetic design: Simple and modern style, the matte nickel metal body and the natural aluminum fan blades are perfectly integrated, suitable for a variety of home styles, and enhance the texture of the space.
- Energy-saving and silent DC motor:40W high-efficiency DC motor, running noise as low as 20 decibels, energy saving and power saving while supporting 90RPM high speed, taking into account performance and environmental protection.
- Intelligent LED lighting system: Integrated 24W high-brightness LED light source, 2376 lumens of soft light with 3000K warm white light, one-click switching lighting mode to meet the needs of various scenarios.
- Easy installation, long-term warranty: Includes 6-inch hanging rod accessories and wireless remote control, supports dry area installation; ETL safety certification and brand lifetime warranty, worry-free use.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 65"*65"*14.02" |
| Blade Size | 56" |
| Weight | 10.8kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 65 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size |
Great (more than 350 sq ft)
|
| Style | Modern |
| Finish Family | Satin Nickel |
| Product Material | Iron |
| Mounting Type | Downrod mount |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Number Of Blades | 6 |
| Reversible Blades | No |
| Blade Material | Aluminum |
| Blade Color |
Alumina natural color
|
| Socket Type | LED |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Max Power | 24W |
| Lumens | 2376LM |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 40W |
| Motor Max Speed | 90RPM |
| High Speed Power | 40W |
| CFM | 6549 |
| Energy Efficiency | 163.725 |
| Product Details |
1 x ceiling fan
1 x remote control set 1 x user manual 1 x downrod(6" ) 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty |
Limited Lifetime Warranty
|
| F8218 Installation Manual |























