
Original: $159.90
-65%$159.90
$55.96The Story
The 65-inch double-sided ceiling fan creates an efficient and comfortable experience for large homes.
Features
- Double-sided blade design: The reversible blades are available in black/smoked and white/woodgrain colors, easily adapting to modern home styles and meeting diverse decoration needs.
- Powerful and large air volume: The 65-inch super-large fan blades are equipped with a DC motor, with a strong airflow of 4840CFM, efficiently covering a large space of 350+ square feet.
- Smart remote control + three-color LED lights: Remotely adjust 6 wind speeds and timing functions, integrated 24W LED lights, and support free switching of 3000 K- 5000 K color temperature.
- Energy-saving and silent: The 38W DC motor combines low energy consumption with a high speed of 140RPM, low noise and power saving.
- Quality assurance: ETL safety certification, iron/aluminum alloy structure is stable and durable, including 4/10-inch double suspension rods, and provides a 1-year warranty.
| Overall Width*Depth*Height | 65"*65"*13.4" |
| Blade Size | L28.3"*W4.7"*T0.2" |
| Weight | 6.97kg |
| Fan Blade Span (in.) | 65 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Great (more than 350 sq ft) |
| Control | Remote Control |
| Style | Modern |
| Finish Family | Black, White |
| Product Material | Iron, Aluminum alloy, Plywood |
| Mounting Type | Downrod mount |
| CFM | 4840CFM |
| Energy Efficiency | 242 |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Room | Living Room, Dining Room, Kitchen |
| Number Of Blades | 8 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Side 1 Finish | Black, White |
| Blade Side 2 Finish | Smoky, Wood grain |
| Bulbs Included | Yee |
| Light Type | LED |
| Color Temperature | 3000/4000/5000K |
| Lumen | 1920LM |
| Light Max Power | 24W |
| Shade Material | Acrylic |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 38W |
| Motor Max Speed | 140RPM |
| Hight Speed Power | 38W |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x downrods(4" & 10") |
| Warranty | 1-year warranty |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The 65-inch double-sided ceiling fan creates an efficient and comfortable experience for large homes.
Features
- Double-sided blade design: The reversible blades are available in black/smoked and white/woodgrain colors, easily adapting to modern home styles and meeting diverse decoration needs.
- Powerful and large air volume: The 65-inch super-large fan blades are equipped with a DC motor, with a strong airflow of 4840CFM, efficiently covering a large space of 350+ square feet.
- Smart remote control + three-color LED lights: Remotely adjust 6 wind speeds and timing functions, integrated 24W LED lights, and support free switching of 3000 K- 5000 K color temperature.
- Energy-saving and silent: The 38W DC motor combines low energy consumption with a high speed of 140RPM, low noise and power saving.
- Quality assurance: ETL safety certification, iron/aluminum alloy structure is stable and durable, including 4/10-inch double suspension rods, and provides a 1-year warranty.
| Overall Width*Depth*Height | 65"*65"*13.4" |
| Blade Size | L28.3"*W4.7"*T0.2" |
| Weight | 6.97kg |
| Fan Blade Span (in.) | 65 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Great (more than 350 sq ft) |
| Control | Remote Control |
| Style | Modern |
| Finish Family | Black, White |
| Product Material | Iron, Aluminum alloy, Plywood |
| Mounting Type | Downrod mount |
| CFM | 4840CFM |
| Energy Efficiency | 242 |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Room | Living Room, Dining Room, Kitchen |
| Number Of Blades | 8 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Side 1 Finish | Black, White |
| Blade Side 2 Finish | Smoky, Wood grain |
| Bulbs Included | Yee |
| Light Type | LED |
| Color Temperature | 3000/4000/5000K |
| Lumen | 1920LM |
| Light Max Power | 24W |
| Shade Material | Acrylic |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 38W |
| Motor Max Speed | 140RPM |
| Hight Speed Power | 38W |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x downrods(4" & 10") |
| Warranty | 1-year warranty |























