
The Story
The 65-inch windward ceiling fan blends form and function to complement your indoor living space. Equipped with two downrods L6" and L10" to meet your needs. The integrated 25W LED light kit can be used for your daily lighting. 3,000K/4000K/5000K light output options are all conveniently controlled via the included remote control. Featuring a beautiful black finish with five black-finished blades, this fan easily blends into today's decor trends.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth | 65"*65"*13.3" |
| Blade Size | 29.17*2.56" |
| Blade Pitch | 12° |
| Rod Length | 6"&10" |
| Weight | 8.57KG |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Material | Steel |
| Fixture Finish | Matte Black |
| Mounting Type | Down-rod |
| Down Rods Included | 6-inch and 10-inch |
| Blades | 6 ABS black blades |
| Light Fixture | 1 × 25W LED module (bulb included) |
| Color Temperature | 3000 / 4000 / 5000K |
| Lumens | 1600 |
| Light Max Power | 25W |
| Motor Type | DC |
| Motor Power | 35W |
| Motor Max Speed | 110 RPM |
| Control Type | Remote control |
| Fan Speeds | 6 |
| High-Speed Power | 35W |
| Airflow (CFM) | 7000 |
| Energy Efficiency | 26.14 |
| Size | 65" |
| Finish | Steel |
| Rod | L6" & L10" |
| Blades | 3 plastic blades |
| Light Fixture | 6 × E12 lamp holders (no bulbs) |
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (6"&10") 1-year warranty |
| F8301110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The 65-inch windward ceiling fan blends form and function to complement your indoor living space. Equipped with two downrods L6" and L10" to meet your needs. The integrated 25W LED light kit can be used for your daily lighting. 3,000K/4000K/5000K light output options are all conveniently controlled via the included remote control. Featuring a beautiful black finish with five black-finished blades, this fan easily blends into today's decor trends.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth | 65"*65"*13.3" |
| Blade Size | 29.17*2.56" |
| Blade Pitch | 12° |
| Rod Length | 6"&10" |
| Weight | 8.57KG |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Material | Steel |
| Fixture Finish | Matte Black |
| Mounting Type | Down-rod |
| Down Rods Included | 6-inch and 10-inch |
| Blades | 6 ABS black blades |
| Light Fixture | 1 × 25W LED module (bulb included) |
| Color Temperature | 3000 / 4000 / 5000K |
| Lumens | 1600 |
| Light Max Power | 25W |
| Motor Type | DC |
| Motor Power | 35W |
| Motor Max Speed | 110 RPM |
| Control Type | Remote control |
| Fan Speeds | 6 |
| High-Speed Power | 35W |
| Airflow (CFM) | 7000 |
| Energy Efficiency | 26.14 |
| Size | 65" |
| Finish | Steel |
| Rod | L6" & L10" |
| Blades | 3 plastic blades |
| Light Fixture | 6 × E12 lamp holders (no bulbs) |
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (6"&10") 1-year warranty |
| F8301110V Installation Manual |























