
Original: $139.90
-65%$139.90
$48.96The Story
This 66 in. integrated LED industrial ceiling fan is not only a ceiling fan with light but also an artwork with its 3 spiral fan blades. It comes in a black fan body finish and features a white glass LED light, and different color fan blades to complete the design. Illuminate your room and keep it cool at the same time in style with a ceiling fan, combines artistry and functionality, and it is a versatile choice for your home..
| Overall Width*Depth*Height | 66"*66"*14.6" |
| Blade Size | 31.8"*7.3" |
| Rod Length | 4.5 inches long |
| Weight | 7.8KG |
| Fan Blade Span (in.) | 66 Inch |
| Fan Control | Remote Control |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Great (more than 350 sq ft) |
| Style | Industrial |
| Finish Family | Black, Oil-Rubbed Bronze |
| Product Material | Iron, ABS, Acrylic |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With Light |
| Max. Airflow (CFM) | 8288.67 |
| Energy Efficiency | 269.2 |
| Location | Dry location |
| Number Of Blades | 3 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Black/Brown |
| Light Bulb Type Included | LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Dimmable Bulbs | No |
| Light Max Power | 18w |
| Correlated Color Temperature | (K) 3000k |
| Lumens | 1500 |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 35w |
| Motor Max Speed | 125RPM |
| High-Speed Power | 35.2 |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rod (4.5") 1-year warranty |
| Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This 66 in. integrated LED industrial ceiling fan is not only a ceiling fan with light but also an artwork with its 3 spiral fan blades. It comes in a black fan body finish and features a white glass LED light, and different color fan blades to complete the design. Illuminate your room and keep it cool at the same time in style with a ceiling fan, combines artistry and functionality, and it is a versatile choice for your home..
| Overall Width*Depth*Height | 66"*66"*14.6" |
| Blade Size | 31.8"*7.3" |
| Rod Length | 4.5 inches long |
| Weight | 7.8KG |
| Fan Blade Span (in.) | 66 Inch |
| Fan Control | Remote Control |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Great (more than 350 sq ft) |
| Style | Industrial |
| Finish Family | Black, Oil-Rubbed Bronze |
| Product Material | Iron, ABS, Acrylic |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With Light |
| Max. Airflow (CFM) | 8288.67 |
| Energy Efficiency | 269.2 |
| Location | Dry location |
| Number Of Blades | 3 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Black/Brown |
| Light Bulb Type Included | LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Dimmable Bulbs | No |
| Light Max Power | 18w |
| Correlated Color Temperature | (K) 3000k |
| Lumens | 1500 |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 35w |
| Motor Max Speed | 125RPM |
| High-Speed Power | 35.2 |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rod (4.5") 1-year warranty |
| Installation Manual |























