
The Story
The Madhya 70" Industrial Style Black Fan embodies sleek modernity with its minimalist design and DC motor. Its six silver blades not only add an unique aesthetic appeal but also ensure exceptional airflow for a carefree experience. The fan comes complete with a handheld remote control featuring six speeds, making it versatile for use in any season. Designed for dry indoor environments, this fan is a perfect blend of style and functionality.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Length*Width*Height | 70"*70"*12.9" |
| Rod Length | 6 inches long |
| Product Weight | 12.47KG |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Material | Iron, Aluminum, Plastic Composite |
| Fixture Finish | Brushed Nickel |
| Mounting Type | Downrod mount |
| Down Rod Included | 6-inch |
| Blades | 6 Aluminum plastic composite blades |
| Blade Color | Silver |
| Control Type | Remote Control |
| Controller | GA015-8278 |
| Motor Type | DC |
| Motor Power | 35W |
| Motor Max Speed | 129 RPM |
| Fan Speeds | 6 |
| High-Speed Power | 25.16W |
| Voltage | 120V |
| Ceiling Compatibility | Flat or sloped ceilings |
| Airflow | 7382 CFM |
| Room Size | Ideal for rooms up to 400 sq. ft. |
| Installation |
Easy installation with detailed instructions included
|
| Size | 70" |
| Finish | Metal |
| Rod | L6" |
| Blades | 6 reversible blades |
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Controller | GA015-8278 |
| Fan Speed | 6 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rods (6") 1-year warranty |
| F8278110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Madhya 70" Industrial Style Black Fan embodies sleek modernity with its minimalist design and DC motor. Its six silver blades not only add an unique aesthetic appeal but also ensure exceptional airflow for a carefree experience. The fan comes complete with a handheld remote control featuring six speeds, making it versatile for use in any season. Designed for dry indoor environments, this fan is a perfect blend of style and functionality.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Length*Width*Height | 70"*70"*12.9" |
| Rod Length | 6 inches long |
| Product Weight | 12.47KG |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Material | Iron, Aluminum, Plastic Composite |
| Fixture Finish | Brushed Nickel |
| Mounting Type | Downrod mount |
| Down Rod Included | 6-inch |
| Blades | 6 Aluminum plastic composite blades |
| Blade Color | Silver |
| Control Type | Remote Control |
| Controller | GA015-8278 |
| Motor Type | DC |
| Motor Power | 35W |
| Motor Max Speed | 129 RPM |
| Fan Speeds | 6 |
| High-Speed Power | 25.16W |
| Voltage | 120V |
| Ceiling Compatibility | Flat or sloped ceilings |
| Airflow | 7382 CFM |
| Room Size | Ideal for rooms up to 400 sq. ft. |
| Installation |
Easy installation with detailed instructions included
|
| Size | 70" |
| Finish | Metal |
| Rod | L6" |
| Blades | 6 reversible blades |
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Controller | GA015-8278 |
| Fan Speed | 6 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rods (6") 1-year warranty |
| F8278110V Installation Manual |























