
The Story
This piece is a great option for larger rooms thanks to the 70 in. blade span. Glass globe shade adds an industrial-inspired accent perfect for a farmhouse or industry-style house. The fan includes a remote control so you can control the breeze without getting up.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 70" × 70" × 12.9" |
| Rod Length | 4 inches and 10 inches long |
| Blade Size | 31.8" × 6.2" × 3.9" |
| Weight | 12.3 KG |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Materials | Iron, Plywood, Crystal |
| Finish | Matte Black Fixture Finish |
| Mounting Type | Down-rod mounting |
| Down Rods Included | 4-inch and 10-inch |
| Blades | 6 reversible plywood black blades |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 3000/4000/6000K |
| Max Light Power | 18W |
| Motor Type | DC |
| Motor Power | 50W |
| Motor Max Speed | 130 RPM |
| Fan Speeds | 5 |
| CFM (Airflow) | 5024 |
| High-Speed Power | 50W |
| Energy Efficiency | 100.48 |
| Size | 70" |
| Finish | Iron, Plywood, Crystal |
| Rod | D1"-L4" & L10" |
| Blades | 6 reversible Plywood Blades |
| Color Temperature | 3000/4000/6000K |
| Motor | DC motor |
| Motor Max Speed | 130 |
| CFM | 5024 |
| Fan Control | Remote control |
| UL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| F8246BK110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This piece is a great option for larger rooms thanks to the 70 in. blade span. Glass globe shade adds an industrial-inspired accent perfect for a farmhouse or industry-style house. The fan includes a remote control so you can control the breeze without getting up.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 70" × 70" × 12.9" |
| Rod Length | 4 inches and 10 inches long |
| Blade Size | 31.8" × 6.2" × 3.9" |
| Weight | 12.3 KG |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Materials | Iron, Plywood, Crystal |
| Finish | Matte Black Fixture Finish |
| Mounting Type | Down-rod mounting |
| Down Rods Included | 4-inch and 10-inch |
| Blades | 6 reversible plywood black blades |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 3000/4000/6000K |
| Max Light Power | 18W |
| Motor Type | DC |
| Motor Power | 50W |
| Motor Max Speed | 130 RPM |
| Fan Speeds | 5 |
| CFM (Airflow) | 5024 |
| High-Speed Power | 50W |
| Energy Efficiency | 100.48 |
| Size | 70" |
| Finish | Iron, Plywood, Crystal |
| Rod | D1"-L4" & L10" |
| Blades | 6 reversible Plywood Blades |
| Color Temperature | 3000/4000/6000K |
| Motor | DC motor |
| Motor Max Speed | 130 |
| CFM | 5024 |
| Fan Control | Remote control |
| UL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| F8246BK110V Installation Manual |























