
Original: $259.00
-65%$259.00
$90.65The Story
Great for large areas or lofts is this Kensgrove 72 in. Brushed Chrome ceiling fan. The powerful DC motor can cool a large room and push out 9,772 CFMs of cooling. It features a full-function 6-speed motor that is 3-times the power of a traditional ceiling fan. The included remote control allows you to control the light, and speed functions. The energy-efficient DC motor will start saving you on energy expenses while running on high, on only 36 watts.
| Overall Width*Depth*Height | 72"*72"*17.8" |
| Blade Size | 72" |
| Blade Pitch | 11° |
| Rod Length | 8 inches |
| Weight | 10.88KG |
| Fan Blade Span (in.) | 72 Inch |
| Fan Control | Remote Control |
| Controller | GA015-1719 |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Great (more than 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish Family | Chrome, Golden |
| Product Material | Iron, Aluminum, Acrylic |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With Light |
| Max. Airflow (CFM) | 9772.41 |
| Energy Efficiency | 344.64 |
| Location | Dry location |
| Number Of Blades | 6 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Aluminum |
| Blade Color | Black |
| Blade Pitch | 11 degrees |
| Light Bulb Type Included | LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Dimmable Bulbs | No |
| Light Max Power | 18w |
| Correlated Color Temperature | (K) 3000k |
| Lumens | 1500 |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 36w |
| Motor Max Speed | 110RPM |
| High-Speed Power | 35.06 |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rod (8") 1-year warranty |
| Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Great for large areas or lofts is this Kensgrove 72 in. Brushed Chrome ceiling fan. The powerful DC motor can cool a large room and push out 9,772 CFMs of cooling. It features a full-function 6-speed motor that is 3-times the power of a traditional ceiling fan. The included remote control allows you to control the light, and speed functions. The energy-efficient DC motor will start saving you on energy expenses while running on high, on only 36 watts.
| Overall Width*Depth*Height | 72"*72"*17.8" |
| Blade Size | 72" |
| Blade Pitch | 11° |
| Rod Length | 8 inches |
| Weight | 10.88KG |
| Fan Blade Span (in.) | 72 Inch |
| Fan Control | Remote Control |
| Controller | GA015-1719 |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Great (more than 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish Family | Chrome, Golden |
| Product Material | Iron, Aluminum, Acrylic |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With Light |
| Max. Airflow (CFM) | 9772.41 |
| Energy Efficiency | 344.64 |
| Location | Dry location |
| Number Of Blades | 6 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Aluminum |
| Blade Color | Black |
| Blade Pitch | 11 degrees |
| Light Bulb Type Included | LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Dimmable Bulbs | No |
| Light Max Power | 18w |
| Correlated Color Temperature | (K) 3000k |
| Lumens | 1500 |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 36w |
| Motor Max Speed | 110RPM |
| High-Speed Power | 35.06 |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rod (8") 1-year warranty |
| Installation Manual |























