
The Story
This 72-inch modern larger ceiling fan comes in a handsome satin nickel finish, with 8 straight-edged blades in a matching wood finish and a DC motor that can be reversed with the included remote control. An energy-efficient LED light is integrated into the design and covered with a white glass diffuser lens. It is a great way to enhance your living space and definitely will become a great conversation piece of your house.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 72"*72"*14.02" |
| Rod Length | 6 inches long |
| Blade Size | 72" |
| Weight | 13.5KG |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Material | Metal |
| Finish | Satin Nickel |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Rod Length | 6-in down rod included |
| Rod Diameter | 0.6 inches |
| Number of Blades | 8 Aluminum Blades |
| Socket Type | LED module |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Max Power | 24W |
| Motor Type | DC |
| Motor Power | 40W |
| Motor Max Speed | 90 RPM |
| Fan Speed | 6 |
| Airflow (CFM) | 9151 |
| High-Speed Power | 40W |
| Energy Efficiency | 228.78 CFM/W |
| Size | 72" |
| Finish | Metal |
| Rod | D0.6" - L6" |
| Blades |
8 Aluminum Blades
|
| Socket Type | LED module |
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rod (6") 1-year warranty |
| F8220110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This 72-inch modern larger ceiling fan comes in a handsome satin nickel finish, with 8 straight-edged blades in a matching wood finish and a DC motor that can be reversed with the included remote control. An energy-efficient LED light is integrated into the design and covered with a white glass diffuser lens. It is a great way to enhance your living space and definitely will become a great conversation piece of your house.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 72"*72"*14.02" |
| Rod Length | 6 inches long |
| Blade Size | 72" |
| Weight | 13.5KG |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Material | Metal |
| Finish | Satin Nickel |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Rod Length | 6-in down rod included |
| Rod Diameter | 0.6 inches |
| Number of Blades | 8 Aluminum Blades |
| Socket Type | LED module |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Max Power | 24W |
| Motor Type | DC |
| Motor Power | 40W |
| Motor Max Speed | 90 RPM |
| Fan Speed | 6 |
| Airflow (CFM) | 9151 |
| High-Speed Power | 40W |
| Energy Efficiency | 228.78 CFM/W |
| Size | 72" |
| Finish | Metal |
| Rod | D0.6" - L6" |
| Blades |
8 Aluminum Blades
|
| Socket Type | LED module |
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rod (6") 1-year warranty |
| F8220110V Installation Manual |























