
The Story
The 75-inch ceiling fan, features a powerful DC motor for improved performance and energy savings when compared with standard DC motor fans. Streamlined with an integrated 24-watt LED light for added light output, perfect for indoor use. Control is conveniently placed at your fingertips with a feature-rich remote control that operates the fan's 6 speeds and reversible blades to keep you comfortable year-round.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 75"*75"*12.54" |
| Rod Length | 4 inches long and 10 inches long |
| Blade Size | 3.9"*35.2" |
| Weight | 11.1KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 75 Inch |
| Fan Control | Remote Control |
| Controller | F8219-CONTROLLER |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Great (more than 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish | Family Matt Black |
| Product Material | Copper, Iron, Aluminum, Plastic |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With Light |
| Max. Airflow (CFM) | 9600 |
| Location | Dry location |
| Number Of Blades | 8 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Aluminum |
| Blade Color | Matt Black |
| Blade Pitch | 11 degrees |
| Light Bulb Type | Included LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Max Power | 24W |
| Correlated Color Temperature (K) | 3000K |
| Lumens | 2400 |
| Dimmable | No |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 40W |
| Motor Max Speed | 80 RPM |
| High-Speed Power | 35W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| F8219110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The 75-inch ceiling fan, features a powerful DC motor for improved performance and energy savings when compared with standard DC motor fans. Streamlined with an integrated 24-watt LED light for added light output, perfect for indoor use. Control is conveniently placed at your fingertips with a feature-rich remote control that operates the fan's 6 speeds and reversible blades to keep you comfortable year-round.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 75"*75"*12.54" |
| Rod Length | 4 inches long and 10 inches long |
| Blade Size | 3.9"*35.2" |
| Weight | 11.1KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 75 Inch |
| Fan Control | Remote Control |
| Controller | F8219-CONTROLLER |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Great (more than 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish | Family Matt Black |
| Product Material | Copper, Iron, Aluminum, Plastic |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With Light |
| Max. Airflow (CFM) | 9600 |
| Location | Dry location |
| Number Of Blades | 8 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Aluminum |
| Blade Color | Matt Black |
| Blade Pitch | 11 degrees |
| Light Bulb Type | Included LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Max Power | 24W |
| Correlated Color Temperature (K) | 3000K |
| Lumens | 2400 |
| Dimmable | No |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 40W |
| Motor Max Speed | 80 RPM |
| High-Speed Power | 35W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| F8219110V Installation Manual |























