
The Story
MoonShadow Grey™ Designer Color with Frosted Matte Anti-Glare Glass Finish
Exclusive designer color with frosted matte anti-glare glass finish that resists fingerprints and water stains. Featuring a soft breathing light, the dishwasher is both visually appealing and easy to monitor. The flashing blue light makes it easy to see the dishwasher's working status at a glance.
Features
-
High Pressure HydroJet Technology - Inspired by military-grade submarine cleaning, our High Pressure HydroJet Technology uses billions of cavitation bubbles to boost water flow, effectively removing stubborn bacteria and stains. The dual-layer spray arm produces a powerful hybrid spray of water vapor and high-speed water flow, enhanced by high-energy Cavitation bubbles, to tackle tough grease stains and elevate dishwashing efficiency.
- Pur-Drainage™ System - Innovative pump-valve design ensures full drainage, eliminating water, odors, and backflow. Prevents bacteria growth and removes most food residue with minimal cleaning needed.
- 42 Programs - Includes 6 main dishwashing modes, self-clean, storage, extra dry, and half load. Diverse program configurations cater to various cleaning needs.
- 99% Sanitization Rate - Enjoy a worry-free, hygienic experience every time with a high water temperature of 167°F and high-energy bubble washing technology.
- Half Load Mode - Cleans the lower section for smaller loads, optimizing space and saving time, water, and energy.
- 12-Set Large Capacity - Adjustable racks for easy, effortless, and customized placement.
- Odor-Free Storage - Automatic Air Circulation maintains long-lasting cleanliness and odor-free storage for up to 96 hours
|
Product Dimensions (W x D x H) (in) |
23 9/16" x 22 1/2" x 33 7/8" - 35 1/16" (Height adjustable) |
| Surface Color | MOONSHADOW Grey |
| Material of Door | Matte Anti-Glare Glass |
| Material of Cavity | Stainless Steel |
| Control Panel Location | Top Control |
| Number of Dish Racks | 2 Racks |
| Place Settings | 12 Sets |
| Number of Spray Arms | 4 Arms |
| Fan-Assisted Drying System | Yes |
| Concealed Heater | Yes |
|
Soil Sensor |
Yes |
| Leak Detection | Yes |
| Wattage / Current | 1500W / 12.5A |
| Voltage / Frequency | 120V / 60Hz |
| Water Pressure Range | 20.3—145psi |
| Power Cable | 5ft 3-prong-Plug |
| Average Energy Consumption | 285 kWh/year |
| Noise Level | 56dB |
| User Manual |
| Spec Sheet |
| Installation Guide |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
MoonShadow Grey™ Designer Color with Frosted Matte Anti-Glare Glass Finish
Exclusive designer color with frosted matte anti-glare glass finish that resists fingerprints and water stains. Featuring a soft breathing light, the dishwasher is both visually appealing and easy to monitor. The flashing blue light makes it easy to see the dishwasher's working status at a glance.
Features
-
High Pressure HydroJet Technology - Inspired by military-grade submarine cleaning, our High Pressure HydroJet Technology uses billions of cavitation bubbles to boost water flow, effectively removing stubborn bacteria and stains. The dual-layer spray arm produces a powerful hybrid spray of water vapor and high-speed water flow, enhanced by high-energy Cavitation bubbles, to tackle tough grease stains and elevate dishwashing efficiency.
- Pur-Drainage™ System - Innovative pump-valve design ensures full drainage, eliminating water, odors, and backflow. Prevents bacteria growth and removes most food residue with minimal cleaning needed.
- 42 Programs - Includes 6 main dishwashing modes, self-clean, storage, extra dry, and half load. Diverse program configurations cater to various cleaning needs.
- 99% Sanitization Rate - Enjoy a worry-free, hygienic experience every time with a high water temperature of 167°F and high-energy bubble washing technology.
- Half Load Mode - Cleans the lower section for smaller loads, optimizing space and saving time, water, and energy.
- 12-Set Large Capacity - Adjustable racks for easy, effortless, and customized placement.
- Odor-Free Storage - Automatic Air Circulation maintains long-lasting cleanliness and odor-free storage for up to 96 hours
|
Product Dimensions (W x D x H) (in) |
23 9/16" x 22 1/2" x 33 7/8" - 35 1/16" (Height adjustable) |
| Surface Color | MOONSHADOW Grey |
| Material of Door | Matte Anti-Glare Glass |
| Material of Cavity | Stainless Steel |
| Control Panel Location | Top Control |
| Number of Dish Racks | 2 Racks |
| Place Settings | 12 Sets |
| Number of Spray Arms | 4 Arms |
| Fan-Assisted Drying System | Yes |
| Concealed Heater | Yes |
|
Soil Sensor |
Yes |
| Leak Detection | Yes |
| Wattage / Current | 1500W / 12.5A |
| Voltage / Frequency | 120V / 60Hz |
| Water Pressure Range | 20.3—145psi |
| Power Cable | 5ft 3-prong-Plug |
| Average Energy Consumption | 285 kWh/year |
| Noise Level | 56dB |
| User Manual |
| Spec Sheet |
| Installation Guide |























