
The Story
Capital 60" Culinarian Series Built-In Gas Rangetop with 6 Open Burners in Stainless Steel (CGRT604BG2)
The 60" Culinarian Series Built-In Gas Rangetop from Capital will be the best addition to your place. The model features 6 Open Burners, Stay Cool Knobs, and Cast Iron Grates. Available at Home Outlet Direct.
Features:
Culinarian Gas Range Top:
Culinarian Gas Range Tops give you the most powerful and efficient burners in their class, built into hand crafted seamless beautiful appliances.
Made in USA:
Culinarian Range Tops are designed and built in the USA to meet the your most delicate or rigorous cooking challenge.
Continuous Cast Iron Grates:
Heavy duty cast iron grates make transferring heavy pots and pans over your burners easy.
Stay Cool Knobs:
Restaurant grade, die cast chrome plated metal knobs formatted with plastic inserts that stay cool to the touch.
Cooktop Configuration:
- Five 25,000 BTU open style burners turn down to a True Simmer
- One 8,000 BTU Small Pan Burner turns down to an extra low simmer
- 12 inch wide 18,000 BTU BBQ Grill Burner with Cast Iron Porcelain Coated Grates Hybrid Radiants and Stainless Steel Cover
- 12 inch wide 18,000 BTU Stainless Steel Griddle Plate with Thermostatic Control and Stainless Steel Cover
Additional Features:
- All burners have auto-ignition and re-ignition
- No bottom platform required
- 9" min. vertical clearance to drawers
Warranty:
1 Year Parts and Labor
| Dimensions | 59.875" W x37" H x 28.375" D |
| Brand | Capital |
| Series | Culinarian |
| Warranty Info | Brand New |
| Warranty Terms | 1 Year Parts and Labor |
| Highest Burner Output | 25000 BTU |
| Weight | 380 |
| BTUs | 169000 BTU |
| Burner Configuration | 6 Open Burners, Griddle, and Grill |
| Type | Rangetop |
| Fuel Type | Gas |
| Style | Open Burner |
| Induction | No |
| French Top | No |
| Grill | Yes |
| Griddle | Yes |
| Downdraft Venting | No |
| Color | Stainless Steel |
| Control Type | Knobs |
| Reversible Grates | No |
| Gas Type | other |
| Sabbath Mode | No |
| Timer | No |
| Control Location | Front |
| Portable | No |
| Cast Iron Grates | Yes |
| Pan Presence Sensor | No |
| Light | No |
| Thermo-Griddle Plate | Yes |
| Volts | 120 Volts |
| Amps | 15 Amps |
| Burner Output | 27.125" |
| Front Left Output | 25000 |
| Back Left Output | 8000 |
| Back Right Output | 25000 |
| Front Right Output | 25000 |
| Middle Front Left Output | 25000 |
| Middle Back Left Output | 25000 |
| Griddle Output | 18000 |
| Grill Output | 18000 |
| Cut-Out Spec Sheet |
About Capital
-
Capital is a luxury brand, manufacturing commercial quality household appliances for indoor and outdoor use.
- Designed and manufactured in the US, Capital Cooking Equipment continues to handcraft high-end luxurious cooking appliances for the exacting home chef.
-
All Capital ranges include commercial quality parts, designed for durability and easy cleaning.
-
Capital outdoor grills are built with a durable stainless-steel construction and high-end features to provide a professional-quality cooking experience.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Capital 60" Culinarian Series Built-In Gas Rangetop with 6 Open Burners in Stainless Steel (CGRT604BG2)
The 60" Culinarian Series Built-In Gas Rangetop from Capital will be the best addition to your place. The model features 6 Open Burners, Stay Cool Knobs, and Cast Iron Grates. Available at Home Outlet Direct.
Features:
Culinarian Gas Range Top:
Culinarian Gas Range Tops give you the most powerful and efficient burners in their class, built into hand crafted seamless beautiful appliances.
Made in USA:
Culinarian Range Tops are designed and built in the USA to meet the your most delicate or rigorous cooking challenge.
Continuous Cast Iron Grates:
Heavy duty cast iron grates make transferring heavy pots and pans over your burners easy.
Stay Cool Knobs:
Restaurant grade, die cast chrome plated metal knobs formatted with plastic inserts that stay cool to the touch.
Cooktop Configuration:
- Five 25,000 BTU open style burners turn down to a True Simmer
- One 8,000 BTU Small Pan Burner turns down to an extra low simmer
- 12 inch wide 18,000 BTU BBQ Grill Burner with Cast Iron Porcelain Coated Grates Hybrid Radiants and Stainless Steel Cover
- 12 inch wide 18,000 BTU Stainless Steel Griddle Plate with Thermostatic Control and Stainless Steel Cover
Additional Features:
- All burners have auto-ignition and re-ignition
- No bottom platform required
- 9" min. vertical clearance to drawers
Warranty:
1 Year Parts and Labor
| Dimensions | 59.875" W x37" H x 28.375" D |
| Brand | Capital |
| Series | Culinarian |
| Warranty Info | Brand New |
| Warranty Terms | 1 Year Parts and Labor |
| Highest Burner Output | 25000 BTU |
| Weight | 380 |
| BTUs | 169000 BTU |
| Burner Configuration | 6 Open Burners, Griddle, and Grill |
| Type | Rangetop |
| Fuel Type | Gas |
| Style | Open Burner |
| Induction | No |
| French Top | No |
| Grill | Yes |
| Griddle | Yes |
| Downdraft Venting | No |
| Color | Stainless Steel |
| Control Type | Knobs |
| Reversible Grates | No |
| Gas Type | other |
| Sabbath Mode | No |
| Timer | No |
| Control Location | Front |
| Portable | No |
| Cast Iron Grates | Yes |
| Pan Presence Sensor | No |
| Light | No |
| Thermo-Griddle Plate | Yes |
| Volts | 120 Volts |
| Amps | 15 Amps |
| Burner Output | 27.125" |
| Front Left Output | 25000 |
| Back Left Output | 8000 |
| Back Right Output | 25000 |
| Front Right Output | 25000 |
| Middle Front Left Output | 25000 |
| Middle Back Left Output | 25000 |
| Griddle Output | 18000 |
| Grill Output | 18000 |
| Cut-Out Spec Sheet |
About Capital
-
Capital is a luxury brand, manufacturing commercial quality household appliances for indoor and outdoor use.
- Designed and manufactured in the US, Capital Cooking Equipment continues to handcraft high-end luxurious cooking appliances for the exacting home chef.
-
All Capital ranges include commercial quality parts, designed for durability and easy cleaning.
-
Capital outdoor grills are built with a durable stainless-steel construction and high-end features to provide a professional-quality cooking experience.






















