
Original: $899.00
-65%$899.00
$314.65The Story
Transform your space with the 29-inch luxury fandelier.
Features
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 29.13"*29.13"*18.5" |
| Weight | 18.65 kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 29 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Small (up to 75 sq ft) |
| Control | Remote Control |
| Controller | GA046 |
| Battery Type | CR2032 |
| Style | Modern |
| Finish Family | Golden |
| Product Material | Steel, Crystal |
| Mounting Type | Downrod mount |
| CFM | 2250 CFM |
| Energy Efficiency | 120 CFM/W |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Room | Living Room, Bedroom |
| Number of Blades | 3 |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | White |
| Blade Pitch | 30° |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Type | LED STRIP |
| Light Max Power | 52W |
| Color Temperature | 2700+4000K |
| Motor Type | DC motor |
| Reversible | Yes |
| Motor Max Speed | 330 RPM |
| High Speed Power | 27.3W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x downrods(8"& 20") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Motor Warranty | 5 years |
| Lighting Warranty | 2 years |
| 52007 Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Transform your space with the 29-inch luxury fandelier.
Features
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 29.13"*29.13"*18.5" |
| Weight | 18.65 kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 29 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Small (up to 75 sq ft) |
| Control | Remote Control |
| Controller | GA046 |
| Battery Type | CR2032 |
| Style | Modern |
| Finish Family | Golden |
| Product Material | Steel, Crystal |
| Mounting Type | Downrod mount |
| CFM | 2250 CFM |
| Energy Efficiency | 120 CFM/W |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Room | Living Room, Bedroom |
| Number of Blades | 3 |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | White |
| Blade Pitch | 30° |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Type | LED STRIP |
| Light Max Power | 52W |
| Color Temperature | 2700+4000K |
| Motor Type | DC motor |
| Reversible | Yes |
| Motor Max Speed | 330 RPM |
| High Speed Power | 27.3W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x downrods(8"& 20") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Motor Warranty | 5 years |
| Lighting Warranty | 2 years |
| 52007 Installation Manual |























