
The Story
Perlick Signature Series 15-Inch Indoor/Outdoor Clear Ice Maker with Drain Pump in Stainless Steel with Right Hinge (HP15CI-1R)
Perlick's 15" Indoor/Outdoor Clear Ice Maker delivers crystal-clear, top-hat-shaped ice that resists clumping, perfect for any occasion. With a daily production of up to 51 lbs. and a 22 lb. storage capacity, you'll never run out of fresh ice, whether hosting a small gathering or a large event. The stainless steel ice-making surface is easy to disassemble and clean, ensuring pristine ice for the life of the machine. ADA-height compliant models make it ideal for accessible designs, while panel-ready or stainless steel door options seamlessly integrate into any space. Designed for both indoor and outdoor use, this UL-approved unit features a factory-installed drain pump, allowing installation virtually anywhere.
- NSF certified ice making technology ensures each cube is free of impurities, emphasizing the drink’s flavor. The unique top hat shape of the ice cube creates a flawless look and taste and prevents the ice from clumping, making a drink that’s easy to prepare and pleasing to the eye
- Impurity free ice melts slower allowing you to enjoy your drink without it quickly getting watered down
- Produces up to 51lbs. of ice per 24-hours with storage capacity of 22 lbs.
ADDITIONAL FEATURES
- All models available with stainless steel or panel ready door. Panel ready doors come ready to accept customer-supplied overlay and handle
- Power switch accessible without panel removal
- Easily disassembled water circuit for easy cleaning
- R-134a Refrigerant
- ADA Height Compliant models available
- Full Two Year Warranty
- Factory installed drain pump on all models
- Available from factory in left or right hinge for use in any space
| Type | Freestanding/Built In |
| Finish |
Stainless Steel |
| Undercounter | Yes |
| Hinge Side | Right |
| Field Reversible Door | No |
| Accepts Custom Panels | No |
| Dimensions | 14 7/8" W x 22 9/16" D x 33 1/2" H |
| Dimensions Cutout | 15" W x 24 7/8" D x 34 1/2" H |
| Clear Ice | Yes |
| Daily Ice Production | 51 Lbs |
| Type of Cubes | Gourmet Cube |
| Ice Storage | 22 Lbs |
| Defrost | Automatic |
| Factory Installed Pump | Yes |
| WiFi Connected | No |
| Energy Star Rated | No |
| ADA Compliant | No |
| Drain Required | Yes |
| Approved for Outdoor Use | Yes |
| Technical Details |
Amps: 5
Voltage: 115 Volts
|
|
Warranty Info
|
Parts: 2 Year
Labor: 2 Year
|
Description
Perlick Signature Series 15-Inch Indoor/Outdoor Clear Ice Maker with Drain Pump in Stainless Steel with Right Hinge (HP15CI-1R)
Perlick's 15" Indoor/Outdoor Clear Ice Maker delivers crystal-clear, top-hat-shaped ice that resists clumping, perfect for any occasion. With a daily production of up to 51 lbs. and a 22 lb. storage capacity, you'll never run out of fresh ice, whether hosting a small gathering or a large event. The stainless steel ice-making surface is easy to disassemble and clean, ensuring pristine ice for the life of the machine. ADA-height compliant models make it ideal for accessible designs, while panel-ready or stainless steel door options seamlessly integrate into any space. Designed for both indoor and outdoor use, this UL-approved unit features a factory-installed drain pump, allowing installation virtually anywhere.
- NSF certified ice making technology ensures each cube is free of impurities, emphasizing the drink’s flavor. The unique top hat shape of the ice cube creates a flawless look and taste and prevents the ice from clumping, making a drink that’s easy to prepare and pleasing to the eye
- Impurity free ice melts slower allowing you to enjoy your drink without it quickly getting watered down
- Produces up to 51lbs. of ice per 24-hours with storage capacity of 22 lbs.
ADDITIONAL FEATURES
- All models available with stainless steel or panel ready door. Panel ready doors come ready to accept customer-supplied overlay and handle
- Power switch accessible without panel removal
- Easily disassembled water circuit for easy cleaning
- R-134a Refrigerant
- ADA Height Compliant models available
- Full Two Year Warranty
- Factory installed drain pump on all models
- Available from factory in left or right hinge for use in any space
| Type | Freestanding/Built In |
| Finish |
Stainless Steel |
| Undercounter | Yes |
| Hinge Side | Right |
| Field Reversible Door | No |
| Accepts Custom Panels | No |
| Dimensions | 14 7/8" W x 22 9/16" D x 33 1/2" H |
| Dimensions Cutout | 15" W x 24 7/8" D x 34 1/2" H |
| Clear Ice | Yes |
| Daily Ice Production | 51 Lbs |
| Type of Cubes | Gourmet Cube |
| Ice Storage | 22 Lbs |
| Defrost | Automatic |
| Factory Installed Pump | Yes |
| WiFi Connected | No |
| Energy Star Rated | No |
| ADA Compliant | No |
| Drain Required | Yes |
| Approved for Outdoor Use | Yes |
| Technical Details |
Amps: 5
Voltage: 115 Volts
|
|
Warranty Info
|
Parts: 2 Year
Labor: 2 Year
|










