
The Story
Perlick Signature Series 15-Inch Indoor/Outdoor Cubelet Ice Maker with Drain Pump in Stainless Steel with Left Hinge (HP15CU-1L)
Perlick's 15" Indoor/Outdoor Cubelet Ice Maker offers soft, chewable nugget-shaped ice that absorbs the flavors of your favorite drinks and is a delight to crunch. With an impressive production capacity of up to 80 lbs. of ice per day and a 22 lb. storage bin, it's perfect for gatherings of any size. The stainless steel ice-making surface ensures easy cleaning and fresh ice for the life of the machine. ADA-height compliant models provide accessible design options, while stainless steel or panel-ready door choices offer seamless integration into your space. UL-approved for outdoor use, it also features a factory-installed drain pump, allowing flexible installation anywhere.
- Produces up to 80lbs of soft compacted ice per day with storage for up to 22lbs.
- NSF Rated ice making technology for clean hygienic ice
- All models UL-rated for outdoor use
ADDITIONAL FEATURES
- All models available with stainless steel or panel ready door. Panel ready doors come ready to accept customer-supplied overlay and handle
- Power switch accessible without panel removal
- Easily disassembled water circuit for easy cleaning
- R-134a Refrigerant
- ADA Height Compliant models available
- Full Two Year Warranty Factory installed drain pump on all models
- Available from factory in left or right hinge for use in any space
| Type | Freestanding/Built In |
| Finish |
Stainless Steel |
| Undercounter | Yes |
| Hinge Side | Left |
| Accepts Custom Panels | No |
| Dimensions | 14 7/8" W x 22 9/16" D x 33 1/2" H |
| Dimensions Cutout | 15" W x 24 7/8" D x 34 1/2" H |
| Clear Ice | No |
| Daily Ice Production | 80 Lbs. |
| Type of Cubes | Nugget |
| Ice Storage | 22 Lbs |
| Defrost | Automatic |
| Factory Installed Pump | Yes |
| WiFi Connected | No |
| Energy Star Rated | No |
| ADA Compliant | No |
| Drain Required | Yes |
| Approved for Outdoor Use | Yes |
| Approved For Commercial Use | No |
| Technical Details |
Amps: 5
Voltage: 115 Volts
|
|
Warranty Info
|
Parts: 2 Year
Labor: 2 Year
|
Description
Perlick Signature Series 15-Inch Indoor/Outdoor Cubelet Ice Maker with Drain Pump in Stainless Steel with Left Hinge (HP15CU-1L)
Perlick's 15" Indoor/Outdoor Cubelet Ice Maker offers soft, chewable nugget-shaped ice that absorbs the flavors of your favorite drinks and is a delight to crunch. With an impressive production capacity of up to 80 lbs. of ice per day and a 22 lb. storage bin, it's perfect for gatherings of any size. The stainless steel ice-making surface ensures easy cleaning and fresh ice for the life of the machine. ADA-height compliant models provide accessible design options, while stainless steel or panel-ready door choices offer seamless integration into your space. UL-approved for outdoor use, it also features a factory-installed drain pump, allowing flexible installation anywhere.
- Produces up to 80lbs of soft compacted ice per day with storage for up to 22lbs.
- NSF Rated ice making technology for clean hygienic ice
- All models UL-rated for outdoor use
ADDITIONAL FEATURES
- All models available with stainless steel or panel ready door. Panel ready doors come ready to accept customer-supplied overlay and handle
- Power switch accessible without panel removal
- Easily disassembled water circuit for easy cleaning
- R-134a Refrigerant
- ADA Height Compliant models available
- Full Two Year Warranty Factory installed drain pump on all models
- Available from factory in left or right hinge for use in any space
| Type | Freestanding/Built In |
| Finish |
Stainless Steel |
| Undercounter | Yes |
| Hinge Side | Left |
| Accepts Custom Panels | No |
| Dimensions | 14 7/8" W x 22 9/16" D x 33 1/2" H |
| Dimensions Cutout | 15" W x 24 7/8" D x 34 1/2" H |
| Clear Ice | No |
| Daily Ice Production | 80 Lbs. |
| Type of Cubes | Nugget |
| Ice Storage | 22 Lbs |
| Defrost | Automatic |
| Factory Installed Pump | Yes |
| WiFi Connected | No |
| Energy Star Rated | No |
| ADA Compliant | No |
| Drain Required | Yes |
| Approved for Outdoor Use | Yes |
| Approved For Commercial Use | No |
| Technical Details |
Amps: 5
Voltage: 115 Volts
|
|
Warranty Info
|
Parts: 2 Year
Labor: 2 Year
|










