
The Story
Transform your living space with this 42-inch DC Motor Modern Downrod Ceiling Fan with LED Light and Remote Control.
Features
- High-Efficiency DC Motor: DC motors are more energy efficient than traditional AC motors, which can reduce electricity costs, and the silent motors ensure no disruption to your daily relaxation or work.
- Integrated LED Light Kit: This energy-saving lamp comes in 3 color temperatures (warm white, cool white, daylight) to suit any mood or activity and has a long lifespan.
- Durable and long-lasting: The fan blades are made of high-quality materials that resist wear and corrosion, ensuring a long lifespan and consistent performance.
- Black Industrial Design: The fan features a sleek modern black design that will add a stylish touch to any room.
- Convenient Remote Control: The fan comes with a remote control, which allows you to adjust the fan speed and light brightness from anywhere in the room.
| Weight & Dimensions | |
| Overall W × D × H | 42" × 42" × 14.6" |
| Blade Size | 20" × 6" × 1.5" |
| Weight | 4.3 kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 42 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Medium (up to 175 sq ft) |
| Style | Modern |
| Finish Family | Matt Black |
| Product Material | Cold plate, Plastic, Electronics, Acrylic |
| Mounting Type | Downrod mount |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 3 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Matt Black |
| Bulbs Included | Yes |
| Socket Type | LED |
| Color Temperature | 3000/4000/6500K |
| Dimmable | Stepless dimming |
| Light Max Power | 24W |
| Lampshade Material | Acrylic |
| Lumens | ≥2800+90% yellow light ≥2500+90% neutral light ≥2700+90% white light |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | MAX = 35W |
| Motor Max Speed | 221 RPM |
| High Speed Power | 30W |
| CFM | 156.05 m/min |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x downrods(6" & 10") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Motor Warranty | 5-year Warranty |
| Lighting Warranty | 2-year Warranty |
| VZA01A116BK Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Transform your living space with this 42-inch DC Motor Modern Downrod Ceiling Fan with LED Light and Remote Control.
Features
- High-Efficiency DC Motor: DC motors are more energy efficient than traditional AC motors, which can reduce electricity costs, and the silent motors ensure no disruption to your daily relaxation or work.
- Integrated LED Light Kit: This energy-saving lamp comes in 3 color temperatures (warm white, cool white, daylight) to suit any mood or activity and has a long lifespan.
- Durable and long-lasting: The fan blades are made of high-quality materials that resist wear and corrosion, ensuring a long lifespan and consistent performance.
- Black Industrial Design: The fan features a sleek modern black design that will add a stylish touch to any room.
- Convenient Remote Control: The fan comes with a remote control, which allows you to adjust the fan speed and light brightness from anywhere in the room.
| Weight & Dimensions | |
| Overall W × D × H | 42" × 42" × 14.6" |
| Blade Size | 20" × 6" × 1.5" |
| Weight | 4.3 kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 42 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Medium (up to 175 sq ft) |
| Style | Modern |
| Finish Family | Matt Black |
| Product Material | Cold plate, Plastic, Electronics, Acrylic |
| Mounting Type | Downrod mount |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 3 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Matt Black |
| Bulbs Included | Yes |
| Socket Type | LED |
| Color Temperature | 3000/4000/6500K |
| Dimmable | Stepless dimming |
| Light Max Power | 24W |
| Lampshade Material | Acrylic |
| Lumens | ≥2800+90% yellow light ≥2500+90% neutral light ≥2700+90% white light |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | MAX = 35W |
| Motor Max Speed | 221 RPM |
| High Speed Power | 30W |
| CFM | 156.05 m/min |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x downrods(6" & 10") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Motor Warranty | 5-year Warranty |
| Lighting Warranty | 2-year Warranty |
| VZA01A116BK Installation Manual |























