
Original: $109.00
-65%$109.00
$38.15The Story
Experience the impressive power of the Vaczon 48" 3-Blade Recessed Ceiling Fan. Not only does it add a sleek and minimalist appeal to your space, but it also introduces a modern aesthetic with its attractive black finish combined with an acrylic shade. Moreover, it comes with a handheld remote that offers six-speed settings for easy fan control, thereby making this fan a fashion statement that effortlessly achieves both form and function. However, it's important to note that it is specifically intended for indoor use in medium-sized areas. Therefore, it serves as an ideal choice for those looking to enhance their interior décor while also improving air circulation.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 48" × 48" × 12.2" |
| Blade Size | L553 × W130 × 120 × T5.5 mm |
| Blade Pitch | 12.9° |
| Weight | 4.2 kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span | 48 in |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Medium (up to 175 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish | Family Black |
| Product Material | Iron, MDF |
| Mounting Type | Flush mount |
| Light / No Light | With LED Light |
| Max. Airflow (CFM) | 3784 |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 3 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | MDF |
| Blade Color | Black |
| Blade Pitch | 12.9 degrees |
| Light Bulb Type | Included LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Max Power | 18 W |
| Correlated Color Temperature (K) | 3000 / 4000 / 6000 K |
| Lumens | 1850 |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds (Motor) | 6 |
| Motor Power | 30 W |
| Motor Max Speed | 215 RPM |
| High-Speed Power | 30 W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| VZA01B102A Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Experience the impressive power of the Vaczon 48" 3-Blade Recessed Ceiling Fan. Not only does it add a sleek and minimalist appeal to your space, but it also introduces a modern aesthetic with its attractive black finish combined with an acrylic shade. Moreover, it comes with a handheld remote that offers six-speed settings for easy fan control, thereby making this fan a fashion statement that effortlessly achieves both form and function. However, it's important to note that it is specifically intended for indoor use in medium-sized areas. Therefore, it serves as an ideal choice for those looking to enhance their interior décor while also improving air circulation.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 48" × 48" × 12.2" |
| Blade Size | L553 × W130 × 120 × T5.5 mm |
| Blade Pitch | 12.9° |
| Weight | 4.2 kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span | 48 in |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Medium (up to 175 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish | Family Black |
| Product Material | Iron, MDF |
| Mounting Type | Flush mount |
| Light / No Light | With LED Light |
| Max. Airflow (CFM) | 3784 |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 3 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | MDF |
| Blade Color | Black |
| Blade Pitch | 12.9 degrees |
| Light Bulb Type | Included LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Max Power | 18 W |
| Correlated Color Temperature (K) | 3000 / 4000 / 6000 K |
| Lumens | 1850 |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds (Motor) | 6 |
| Motor Power | 30 W |
| Motor Max Speed | 215 RPM |
| High-Speed Power | 30 W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| VZA01B102A Installation Manual |























